уторак, 31.01.2017, 08:52 -> 09:55
Извор: РТС
Dolazak Ciprasa – podrška unapređenju privredne saradnje
Sedam godina posle Jorgosa Papandreua, grčki premijer Aleksis Cipras stiže u zvaničnu dvodnevnu posetu Srbiji. Predviđeni su susreti sa predsednicima države i Vlade i održavanje biznis foruma. Premijer Grčke dolazi sa porukom podrške Srbiji na putu ka Evropskoj uniji, ali i sa planovima za unapređenje privredne saradnje.
Aleksis Cipras u Srbiju dolazi u momentu kada njegova vlada započinje treću godinu rada, suočen sa novim zahtevima kreditora i sa teškim izazovom – da ostvari planirani privredni rast, koji bi zemlju trebalo da izvede iz krize. Želi da železnički poveže Pirej i Beograd, ali i srpske i grčke privrednike. Dolazi sa njih 70.
"Većina privrednika predstavlja velike kompanije i to iz sektora hrane, IT-ja, građevinarstva, turizma i bankarstva. Očekuje se oko 400 ljudi iz Srbije sa kojima će se oni susresti. Biće to signal nove poslovne ere. Možemo da povećamo međusobnu razmenu, ali i da osnivamo zajednička preduzeća", ističe Lambis Kunalakis iz Ambasade Grčke u Srbiji.
Da nije reč samo o formalnim susretima, pokazuje isti takav forum održan prošlog meseca, posle kojeg je sklopljeno 10 ugovora.
"Postoje inicijative da se naši poljoprivredni proizvodi nađu u grčkim lancima. Oni su zainteresovani za obnovljive izvore energije", kaže Nenad Đurđević iz Privredne komore Srbije.
Trgovinska razmena dve zemlje raste od 2000. do 2009 – godine krize. Kretala se između 280 i maksimalnih 390 miliona evra iz 2013. godine. Kriza je pratila i investicije.
"Mi smo posle ekspanzije 2008. i 2009. godine imali zavidan broj investicija u bankarstvu, hotelijerstvu, i u poljoprivredi. Kada je došla ekonomska kriza, koja je veoma teško pogodila naše balkanske susede, pre svega Grčku, imamo definitivno smanjen broj", navodi Đurđević.
"Ali grčke kompanije su ostale, nisu smanjile svoje aktivnosti u Srbiji. Oni Srbiju vide kao prijateljsku zemlju sa kojom dobro sarađuju", naglašava Kunalakis.
Ekonomski odnosi, čini se, bar za sada, zaostaju za političkim. Grčka je jedna od pet zemalja Unije koje nisu priznale Kosovo i bila je uzdržana kada se glasalo za njegov prijem u Unesko. Ipak, ta zemlja, prema rečima srpskih zvaničnika, trpi pritiske da prizna Kosovo.
"Neki novi vetrovi su počeli da duvaju od nedavne izjave ministra spoljnih poslova Dačića, što je u Grčkoj prihvaćeno sa oduševljenjem i to se videlo i po njihovoj štampi, da će, ukoliko Makedonija namerava ponovo da glasa protiv Srbije u Unesku, Srbija preuzeti recipročne mere. Mislim da Grčka neće priznati Kosovo i da će ostati pri svom stavu", tvrdi Stevan Gajić iz Instituta za evropske studije.
Gost iz Atine, koji je u Beogradu bio 2014. godine, ali kao lider Sirize, Srbiju vidi kao ključnu u širem regionu Balkana. Otuda i podrška njenom učlanjenju u Evropsku uniju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар