Borba za mesto u Unesku poljuljala odnose Srbije i Makedonije

Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković upozorava na to da bi, ukoliko Kosovo kojim slučajem postane članica Uneska, to imalo nesagledive posledice po srpski identitet i kulturno nasleđe u Pokrajini. Iako ima naznaka da bi Priština mogla da obnovi zahtev za članstvo, pitanje je hoće li glasanja biti ove godine. Stolica u Unesku pooštrava odnose Srbije i suseda.

Kosovo u Unesku ne bi obavezno uticalo na vlasništvo, ali bi značilo novu fazu planskog pritiska na srpsko kulturno i duhovno nasleđe, ocenjuje ambasador Srbije pri Unesku.

"Za sada nema nagoveštaja da se bilo koja država osim onih za koje znamo da podržavaju Prištinu posebno angažovala oko ove teme. Pre bi se reklo da ima i premišljanja među članicama da li bi uopšte bilo dobro ove godine staviti ovakvu tačku na dnevni red", ističe Tanasković.

Borba za mesto u Unesku poljuljala je odnose Srbije i Makedonije. Posle izjave šefa srpske diplomatije da bi Srbija mogla da glasa protiv interesa suseda koji su glasali za nezavisnost Kosova ili njegovo članstvo u Unesku, reagovanja iz Makedonije.

"Političari treba da budu odgovorni i da ne ruše prijateljstvo između Makedonije i Srbije... To treba da važi i u uslovima kada je očigledno da se zagreva atmosfera za sledeće glasanje za ulazak Kosova u Unesko", poručuje Ministarstvo spoljnih poslova Makedonije.

Srpski šef diplomatije slaže se da bi trebalo da političari snose odgovornost, ali podseća da to važi i za Makedoniju. Srbija je, ocenjuje, pogrešila jer je zemlju koja je priznala Kosovo prihvatila pod njenim ustavnim imenom, iako je to u suprotnosti sa grčkim interesima.

"Mi treba sa Grčkom da razvijamo odnose da bismo omogućili da Grčka sačuva svoj stav o Kosovu, jer nije priznala Kosovo. S druge strane, njima udaramo šamar time što predstavljamo Makedoniju onim imenom koje nije međunarodno priznato, a s druge strane, Makedonija je priznala Kosovo", napominje ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Na izjavu šefa srpske diplomatije reaguje Atina. Štampani mediji, ali i televizije s nacionalnom frekvencijom, citiraju deo njegove izjave koji se tiče imena makedonske države. Najavljena politika reciprociteta i poruka upućena Makedoniji, smatraju upućeni, poruka je regionu.

"Posledice mogu biti samo pozitivne za Srbiju, jer će zemlje u okruženju shvatiti da će, ako glasaju protiv Srbije, to imati neke negativne posledice po njih. S druge strane, stičemo legitimitet u međunarodnim odnosima, jer ćemo se voditi principima, a ne nekom ad hok politikom", ukazuje Stevan Gajić sa Instituta za evropske studije.

Na glasanju u novembru 2015. godine, Makedonija, Hrvatska i Crna Gora glasale su za članstvo Kosova u Unesku.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом