понедељак, 12.12.2016, 10:20 -> 20:33
Извор: Танјуг
Završena rasprava o izboru sudija Ustavnog suda
Poslanici su završili raspravu o izboru sudija Ustavnog suda, a sednicu će nastaviti sutra razmatranjem izmena zakona iz oblasti poljoprivrede.
Sednicu parlamenta obeležila je žustra polemika, tokom koje je šef poslaničke grupe SNS-a Aleksandar Martinović rekao da predloženi kandidati ispunjavaju sve propisane uslove i da nijedan od njih nije član SNS-a.
U skupštinskoj raspravi tokom koje je određena i kraća pauza kako bi se uspostavio red na sednici Martinović je, odgovarajući na kritike opozicije, naveo da su predloženi kandidati dobri, te da imaju izuzetan ugled, pre svega u svetu pravne nauke.
Povodom kritika opozicije da raspravi ne prisustvuju ovlašćeni predlagači, Martinović je rekao da su i predsednik Srbije i predsednica parlamenta poslali predloge sa kompletnim biografijama kandidata, a da je u vreme vlasti Borisa Tadića i Vojislava Koštunice, tadašnji predsednik parlamenta Oliver Dulić poslao jedan papir sa imenima kanididata, bez biografija.
Na kritike da među kandidatima nema profesora ustavnog prava sa državnih fakulteta, Martinović je rekao da je predsednik Srbije predložio Milana Škulića za koga, kaže, znaju svi pravnici u Srbiji, te da je jedan od najboljih profesora Pravnog fakuleteta u Beogradu i u Srbiji.
Martinović je naveo i da je predsednica parlamenta predložila dva kandidata koji su profesori na Kriminalističko-policijske akademije.
"Kandidati ispunjavaju sve propisane uslove i nijedan od ovih kandidata nije član SNS-a. Ako mi kažete da Tatjana Babić, direktor Agencije za borbu protiv korupcije, ima veze sa SNS, super. Ja vam kažem da nema i to zna cela Srbija", rekao je Martinović.
"Svako vam je eksponent SNS-a, još ćete reći da su to i Vuk Jeremić i Saša Janković", rekao je Martinović odgovarajući na navode šefa poslaničke grupe Dveri Boška Obradovića koji je pominjao i "kupljenu diplomu" Tomislava Nikolića.
Na to je odgovorio predsedavajući Veroljub Arsić koji je Obradoviću rekao da je preterao, te da nijedan državni organ nije utvrdio da je kupljena diploma, da je Nikolić diplomu stekao kao opozicionar, kao i da je 2012. godine stekao legitimitet da predlaže kandidate za sudije Ustavnog suda.
Opozicija je kritikovala što raspravi prisustvuje mali broj poslanika vladajuće većine, ocenjujući da to govori o odnosu vlasti prema izboru najviših sudijskih funkcija.
U raspravi, zamenik šefa poslaničke grupe SPS-a Neđo Jovanović rekao je da svako od predloženih kandidata ima stručne reference i postignute uspehe u radu.
Najavljući podršku predlozima, poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović, koji je i predsednik skupštinskog Odbora za pravosuđe, rekao je da biografije kandidata dokazuju da su zaslužili da budu kandidati za sudije Ustavnog suda.
Petrović je, međutim, naveo i da su među ukupno 18 predloženih kandidata 14 iz Beograda.
"Svi su dobri i zaslužuju da budu na listi, ali zašto nema više kandidata van Beograda", upitao je Petrović.
Ustavni sud čini 15 sudija koji se biraju i imenuju na devet godina, a mandat ističe za osmoro sudija, koje su izabrali Skupština Srbije i predsednik Republike, dok je jednom sudiji prestala funkcija zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju.
Mandat ističe Dragiši Slijepčeviću, Mariji Draškić, Bosi Nenadić i Predragu Ćetkoviću, koje je za sudije Ustavnog suda izabrala Skupština Srbije i Vesni Ilić Prelić, Oliveri Vučić, Dragani M. Stojanović i Katarini Manojlović Andrić koje je na devetogodišnji mandat imenovao predsednik Srbije.
Sudiji Agneš Kartag Odri, koja je za sudiju Ustavnog suda imenovana odlukom predsednika Republike od 7. decembra 2007. dužnost sudije tog suda prestala je 7. jula 2016. zbog ispunjenja uslova za starosnu penziju.
Predsednik Srbije ranije je uputio predlog sa osam kandidata za sudije Ustavnog suda, sa koje će parlament izabrati četvoro, a parlament treba da utvrdi listu od 10 kandidata sa koje će predsednik Srbije imenovati pet sudija tog suda.
Predsednik Srbije je predložio za sudije Ustavnog suda Snežanu Marković iz Beograda, Milana Škulića iz Beograda, Miroslava Nikolića iz Pančeva, Jovana Ćirića iz Beograda, Dušanku Đorđević iz Beograda, Mijodraga D. Radojevića iz Beograda, Vladimira Đurića iz Beograda i Milana Burića iz Beograda.
Predloženi kandidati na listi koju treba da utvrdi parlament su sudija Ustavnog suda Katarina Manojlović Andrić, profesori na Kriminalističko-policijskoj akademiji Dragana Kolarić i Tijana Šurlan i predsednik Ustavnog suda Vesna Ilić Prelić.
Kandidati su i direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić, sudija Privrednog apelacionog suda u Beogradu Jasminka Obućina, advokat iz Beograda Dušan Ignjatović, profesor na Fakultetu za pravne i poslovne studije "Dr Lazar Vrkatić" Tamaš Korhec.
Takođe, na listi koju treba parlament da utvrdi su i zamenik višeg javnog tužioca u Novom Pazaru Radisav Filimonović i javni izvršitelj iz Beograda Branislav Petrović.
Sednici je prisustvovao predstavnik Visokog saveta sudstva, s obzirom da su na dnevnom redu i izbor člana VSS iz reda sudija apelacionih sudova, izbor sudija koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju, kao i prestanak funkcije pojedinih predsednika sudova.
Više odluka iz oblasti pravosuđa na dnevnom redu
Na dnevnom redu sednice bio je i Predlog odluke o prestanku funkcije predsednika Privrednog suda u Beogradu, predsednika Osnovnog suda u Kruševcu, predsednika Prekršajnog suda u Loznici, a koje je podneo Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Poslanici su razmatrali i više zakonskih predloga, među kojima su izmene zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, Zakona o vodama.
Takođe, na dnevnom redu bili su predlozi zakona o upravljanju aerodromima, zakona o stanovanju i održavanju zgrada, o transportu opasne robe, zakona o izmenama i dopunama Zakona o komunalnim delatnostima, kao i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, koje je podnela Vlada Srbije.
Na dnevnom redu bio je i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Ujedinjenih nacija o Centralnoj kancelariji Projekta Trans-evropske železnice i Predlog zakona o potvrđivanju multilateralnog sporazuma o komercijalnim pravima u vanrednom vazdušnom avio-prevozu u Evropi.
Takođe, poslanici su razmatrali Predlog odluke o izmenama Odluke o utvrđivanju sastava Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, Predlog odluke o izmeni Odluke o utvrđivanju sastava stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama, koje je podnela predsednica Narodne skupštine Maja Gojković.
Na dnevnom redu bio je i Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Skupštine Srbije, koji je podnela poslanička grupa SPS-a, Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Skupštine Srbije, koji je podnela Poslanička grupa SNS-a, saopšteno je iz parlamenta.
Poslanici će sutra razmotriti izmene Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, kao i o izmenama Zakona o vodama.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар