Dačić: Posvećeni smo evrointegracijama i stabilnosti regiona

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić je, na sastanku Ministarskog saveta OEBS-a u Hamburgu, naglasio strateško opredeljenje Srbije ka evropskim integracijama i interes naše zemlje za stabilnost regiona.

"Mi smo na prvom mestu zainteresovani za dalji razvoj regionalne stabilnosti kroz dijalog, mir i pomirenje. Moramo da budemo okrenuti budućnosti, ekonomskom i opštem prosperitetu, naročito po pitanju mladih, kao i sveobuhvatnijoj saradnji na našem zajedničkom evropskom putu", rekao je Ivica Dačić.

Šef srpske diplomatije je istakao da je Srbija posvećena dijalogu sa Prištinom koji se vodi pod pokroviteljstvom EU, kao i sprovođenju svih do sada postignutih dogovora, posebno onih u vezi sa osnivanjem Zajednice srpskih opština.

"Smatramo da je otvoren i iskren dijalog jedini put ka poboljšanju svakodnevnog života svih ljudi koji žive na Kosovu i Metohiji", naglasio je Dačić.

Naveo je da su članice OEBS-a suočene sa mnogobrojnim izazovima, nerešenim konfliktima i novim pretnjama, od migracija do terorizma, i ocenio da su za njihovo rešavanje potrebni prevazilaženje nepoverenja i jedinstven odgovor zemalja članica.

Dačić se posebno osvrnuo na izazove koji potiču od migracija i priliva izbeglica, a koji, kako je rekao, izazivaju veliku zabrinutost, pogađaju brojne države-učesnice i prevazilaze konkretni region, odnosno rutu.

"S obzirom na to da se nalazi na tzv. zapadno-balkanskoj migracionoj ruti, Srbija se suočila sa preko 900.000 izbeglica i migranta koji su prešli preko njene teritorije od početka ove krize do danas, što predstavlja veliki teret za naše kapacitete", naveo je šef srpske diplomatije.

Otuda, tokovi migracija i izbeglica iziskuju jednaku posvećenost svih nas kako bismo obezbedili da odgovori na aktuelnu krizu budu u skladu sa našim odgovarajućim međunarodnim obavezama, uključujući obaveze OEBS-a u ovoj oblasti, istakao je Dačić.

Borba protiv terorizma glavni prioritet 

Takođe, rekao je da su teroristički napadi na prostoru OEBS-a i njegovom okruženju živo podsećanje da borba protiv terorizma u svim njegovim oblicima i načinima ispoljavanja, kao i borba protiv ekstremnog nasilja i radikalizacije koji dovode do terorizma, moraju da ostanu među glavnim prioritetima OEBS-a.

Obaveze svih učesnica je, istakao je ministar, da bezuslovno osude svaki teroristički čin i da se pridruže naporima u borbi protiv ovog zla.

Prema njegovim rečima, protekli period u kome je Srbija bila član Trojke OEBS-a bio je obeležen mnogobrojnim bezbednosnim izazovima koji su izazivali tenzije, nepoverenje i nesigurnost.

"Nedostatak poverenja ozbiljna je prepreka za funkcionisanje OEBS-a. Čvrsto verujemo da, bez obzira na aktuelni politički trenutak i probleme s kojima se suočavamo, i bez obzira na sve nesuglasice među nama, funkcionisanje Organizacije i njenih institucija treba da bude naš glavni cilj, uključujući usvajanje ključnih odluka", rekao je Dačić.

Najvažniji i najteži izazov koji je zajedničku bezbednost i doveo u pitanje je kriza u i oko Ukrajine, rekao je, i podsetio da je Srbija pružala aktivnu i doslednu podršku ulozi OEBS-a u rešavanju krize, a posebno Specijalnoj posmatračkoj misiji koja je najvidljiviji element OEBS-ovog reagovanja na krizu.

Političko rešavanje ovog konflikta nema alternativu i mi podržavamo sve napore u cilju punog sprovođenja sporazuma iz Minska. Takođe, Srbija u potpunosti podržava rad Trilateralne kontakt grupe i njenih Radnih grupa, kao i zalaganja Normandijskog formata, rekao je srpski ministar.

"Veliki je broj gorućih pitanja i različitih tema, u pogledu kojih treba da budemo ujedinjeni i u vezi sa kojima treba da pokažemo našu sposobnost da delujemo zajedno. U tom kontekstu, moramo da pokažemo odgovornost i pokušamo da prevaziđemo naše razlike i obnovimo poverenje", zaključio je Dačić.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом