ponedeljak, 17.10.2016, 11:22 -> 11:33
Izvor: Tanjug
Miščević: Nije cilj datum, već reforme
Osnovni princip u pregovorima sa EU je da Srbija bude spremna da preuzme sve obaveze i bude validna članica Unije koja će moći da ima uticaja na proces odlučivanja, poručila je šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević u izlaganju na "16. Ekonomskom samitu" u Beogradu.
Miščevićeva je istakla da cilj Srbije nije datum ulaska u EU, već da napravi logiku i sistem pregovora, koji će pomoći sprovođenje reformi u zemlji.
Miščevićeva je ukazala da se proces proširenja danas razlikuje mnogo od onog pre deset godina.
"Pravo EU je narasla do neslućenih razmera u tom periodu. Tada je postojalo svega 80.000 stranica teksta, a mi smo suočeni sa 160.000 stranica prava EU, koje treba da prenesemo i sprovedemo u domaće pravo, da naša praksa to oseti u svojoj praksi", objasnila je Miščevićeva.
Prema njenim rečima, u ranijem procesu proširenja, na primer, nije se tražilo ekonomsko upravljanje od zemalja koje su stupale u članstvo, jer je to bila tema koja je bila potpuno zanemarena i države su mogle postati članice a da ih niko ne pita o stopi rasta, ili ukupnog napretka.
Ta tema, kako je dodala, bila bi na dnevnom redu tek stupanjem u monetarnu uniju, a danas to više nije tako.
Prema njenim rečima, sada postoji drugačiji pristup na mnogo višem nivou.
Miščevićeva je ocenila da bez reforme državne uprave, bez reformisane državne ali i lokalne samouprave nema sprovođenja svega što je dogovoreno, bilo u pregovorima bilo kroz proces unutaršnje reforme države.
"Mi smo videli da su građani spremni za reformski proces. To je najvažnije, a u drugi plan stavaljamo datum. Proces je važan ne samo po sebi cilj", uverena je ona.
Miščevićeva je istakla da je u pristupne pregovore uključeno celo društvo, kao primer, navodeći da za par nedelja treba da se uputi Brisel poglavlje 20 o industrijskoj politici i preduzetništvu, ali će pre toga biti razgovora sa poslovnom zajednicom, kako bi se čulo šta ona misli o razvoju buduće politike u ovoj oblasti.
Kada je reč o tome koja poglavlja se mogu još otvoriti, Miščevićeva je ukazala da su do sada otvorena poglavlja 35 o napretku u normalizaciji odnosa sa Prištinom, 32 o finansijskom nadzoru i kontroli, koje se dirketno bavi pitanjima koja se odnose na razvoj unutaršnje budžetske kontrole, spoljnu i unutaršnju reviziju i finansijskih interesa Evrope.
Takođe, kako je dodala, otvorena su ključna poglavlja 23 i 24, za koja smo već u fazi priprema prvog izveštaja o sprovođenju obaveza, a ujedno se daleko odmaklo u sprovođenju.
"U Briselu se nalazi poglavlje pet o javnim nabavkama, a završene su procedure oko poglavlja 25 nauka i istraživanje, kao i 26 obrazovanje, kultura i mladi, koji će biti upućena Briselu, a mogu se odmah otvoriti i zatvoriti", rekla je ona.
Miščevićeva je istakla da je važno da se poglavlja otvaraju kada Srbija bude spremna za to, kako bi se iskoristio momentum i poslala poruka o napretku.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentar