Poslanici o amandmanima na zakon o finansiranju lokalne samouprave

Skupština Srbije raspravlja o amandmanima na predložene izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave. Poslanici su prethodno završili raspravu o izboru sudija koji se prvi put biraju na tu funkciju i izboru zamenika javnog tužioca.

Skupština Srbija nastavila je večeras rad raspravom o amandmanima na predložene izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave koje predviđaju preraspodelu sredstava sa lokala na Republiku. Na taj predlog zakona podneta su 24 amandmana.  

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić ocenila je da amandmani na Predlog zakona o izmenama zakona o finansiranju lokalnih samouprava nisu ozbiljni jer njihova poenta nije bio ravnomeran regionalni razvoj.

Kaže da se pojedinim amandmanima predlagalo da se Beogradu poveća učešće u porezu na zarade u odnosu na zakon iz 2011.

Inače, Predlogom Zakona o izmenama Zakona o finasiranju loklane samouprave predviđeno je da od ukupnih poreza na zarade koji se isplaćuju loklanim samoupravama umesto sadašnjih 80 odsto, gradovima ubuduće ostaje 77 odsto, a opštinama 74 odsto, dok se Beogradu prihodi smanjuju više, da umesto 70 odsto ostaje 66 odsto.

"Ovo nisu bili ozbiljni amandmani i to govori da je cela rasprava od 72 sata bila jedna farsa koja dokazuje da ravnomerni regionalni razvoj ovde nije bila poenta", rekla je Brnabić u skupštini.

Istakla je da se tokom donošenja izmena Zakona o finansiranju lokalnih samouprava vodilo računa da najmanje budu pogođene najsiromašnije lokalne samouprave.

Brnabić je podsetila da je Beograd podneo najveći teret, jer ima najveće prihode od poreza na zarade.

Kaže da je pojedinim amandmanima predloženo da se Crnoj Travi u najbojem slučaju da 77 odsto, a Beogradu 87 odsto, dodajući da ne razume zašto su poslanici imali želju da nagrade Beograd u odnosu na druge opštine i gradove.

Ranije danas, poslanici su raspravljali o izboru sudija koji se prvi put biraju na tu funkciju i izboru zamenika javnog tužioca. Poslanik SNS-a Aleksandar Marković rekao da podržava sve kandidate koji su predloženi za sudije i zamenika javnog tužioca i da ne sumnja u biografije.

"Ubeđen sam da ćemo danas izabrati dobre kandidate na te funkcije", rekao je Marković odbacujući kritike opozicije.

Navodeći da je vlast nasledila devastiran sistem pravosuđa, Marković je istakao da se sada radi na tome da se vrati poverenje građana i da se podigne nivo kvaliteta rada.

On je dodao da SNS čini svakodnevne napore da Srbija postane moderna, uređena zemlja.

I Aleksandar Martinović iz SNS-a je odbacio tvrdnje da su Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca "produžene ruke vlasti ili najveće političke stranke".

"To naprosto nije tačno", istakao je Martinović.

Tokom rasprave, Martinović je pitao VSS kada će biti donet pravilnik o kriterijumima i merilima za izbor sudija budući da je skupština usvojila izmene Zakona o sudijama koje predviđaju obavezu ispitivanja kandidata.

"Te odredbe se primenjuju od 1.septembra 2016, a pravilnik još uvek nije usvojen", rekao je Martinović.

Poslanica DS-a Maja Videnović je ukazala da u izveštaju EK o napretku Srbije stoji zabrinjavajuće niska ocena iz oblasti pravosuđa.

Navela je da u tom izveštaju stoji da predstavnici vlasti i dalje javno komentarišu suđenja i istrage koje su u toku, što kako se navodi, predstavlja umanjivanje nezavisnosti pravosuđa.

Videnović smatra da je simbol udara na pravnu državu i vladavinu prava skandal koji se dogodio tokom izborne noći 24. aprila kada je "organizovana grupa bandita sručila deo centra Beograda".

Poslanica SRS-a Vjerica Radeta smatra da pravosuđe u Srbiji nikada nije bilo samostalno i nezavisno.

Ona je pitala zašto i u kojoj fioci stoji krivična prijava Zorana Krasića (SRS) koja je podneta Tužilaštvu za organizovani kriminal protiv Tomislava Nikolića i ekipe profesora koji su mu dali diplomu iako, tvrdi, nije položio nijedan ispit.

Takođe, pitala je i šta je sa krivičnim prijavama protiv čelnika bivše i sadašnje vlasti koji su učestvovali u pripremama ili potpisivanju Briselskog sporazuma.

"Dok god nemamo odgovore na ova pitanja, ne možemo govoriti o samostalnom i nezavisnom pravosuđu", rekla je Radeta.

Poslanik SDS-a Marko Đurišić rekao je da ta poslanička grupa neće dati poverenje kandidatima, ne zbog njih već zbog sumnje u proces.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом