Đorđević: Balkansko vojno-medicinske snage pred izazovima

Ministar odbrane Srbije Zoran Đorđević u na ceremoniji osnivanja Stalne organizacije Balkanskih vojno-medicinskih snaga u Skoplju izjavio je da se sve zemlje u regionu suočavaju sa istim ili sličnim izazovima.

Zoran Đorđević je u ime Srbije, koja će naredne dve godine predsedavati organizacijom, naveo da se ti izazovi odnose na zajednički odgovor članica na rezoluciju koja naglašava potrebu za zajedničkim pristupom namenjenim očuvanju međunarodne bezbednosti, prenosi MIA.

"Misija će biti u mogućnosti da obezbedi medicinsku podršku u kriznim situacijama i da brzo reaguje sa ciljem smanjenja posledica katastrofa u regionu", kazao je Đorđević.

Balkanske vojno-medicinske snage čine vojske Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Slovenije i Srbije, a te zemlje će učestvovati i pomagati jedni drugima u kriznim situacijama. Centar za te operacije otvoren je u vojnoj bazi "Ilinden" u makedonskoj prestonici.

Zvaničnik Pentagona koji je prisustvovao ceremoniji pukovnik vojske SAD Kevin Hill izjavio je da se ne radi o običnoj vojnoj jedinici, već o jednistvenoj međunarosnoj jedinici usklađenoj sa NATO standardima koja je konkretni primer regionalne saradnje.

Ove snage su projektovane multinacionalne modularne snage namenjene za širok spektar operacija brzog odgovora na krizne situacije, posebno kada je reč o elementarnim i drugim katastrofama na prostoru Zapadnog Balkana, navodi se u saopštenju Ambasade Norveške, zemlje koja zajendo sa SAD finansira ovaj projekat.

Dugoročno gledano ti kapaciteti bi se mogli koristiti i za međunarodne operacije.
Po formiranju Balkanske medicinske snage treba da budu osposobljene da hitno reaguju u pružanju medicinske podrške nivoa 2 (lake poljske bolnice), do trenutka konsolidovanja postojećih civilnih medicinskih struktura.

Članovi Balkanskih vojnomedicinskih snaga su u maju obeležili kraj vežbe "Proleće 2016" i predstavili stečena znanja brzog reagovanja u kriznim situacijama na beogradskoj Vojno-medicinskoj akademiji.

To je podrazumevalo sve - od oživljavanja do brzih operacionih zahvata u montažnoj sali.

Ovaj projekat, koji finansiraju Norveška i SAD, započeo je 2010. godine i jedinstven je primer saradnje u regionu gde svaka zemlja ima različit odnos prema EU i NATO.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом