"Magareća klupa" ili normalni uslovi za rad

Sednicu skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova obeležila je burna rasprava o tome da li su poslanici "Dosta je bilo" Ljupki Mihajlovski obezbeđeni uslovi za rad u parlamentu, jer kao osoba sa invaliditetom sedi u "magarećoj klupi".

Članica odbora iz "Dosta je bilo" Tatajana Macura tvrdi da su njihovoj koleginici onemogućeni elementarni uslovi za rad u parlamentu jer sedi u "magarećoj klupi", dok predsednik odbora Meho Omerović i članovi tog skupštinskog tela iz Srpske napredne stranke navode da joj nije uskraćeno nijedno pravo u parlamentu i smatraju da DJB tu temu politizuje.

"Dosta je bilo" traži da njihova poslanica sedi zajedno sa kolegama iz poslaničkog kluba, a ne, kako navode, u poslednjem redu u "magarećoj klupi" bez jedinice za elektronsko glasanje, te da Odbor zbog toga treba da se obrati Administrativnom odboru koji odlučuje o rasporedu sedenja u sali.

Ocenjujući da su navodi o sedenju u "magarećoj klupi" neprimereni viskom domu kakav je Parlament, Omerović je rekao da je mesto u sali za Ljupku Mihajlovski bilo jedino moguće tehničko rešenje i da u parlamentu nema diskriminacije.

"To je jedino arhitektonsko rešenje, nije to magareća klupa. Koleginica Ljupka Mihajlovska ima jedinicu za elektronsko glasanje i omogućeno joj je da se javi za reč", rekao je Omerović.

Članica odbora iz SNS-a Ljiljana Malušić navela je da je "magareća klupa" nedopustiv i uvredljiv izraz za visoki dom i zamolila poslanicu Tatajanu Macuru da "spusti" ton.

Malušić je rekla da svi poslanici imaju razumevanje za poslanicu Mihajlovski i da će pomoći, ali i navela da DJB tu temu ne treba da "politizuje zbog kamera" koje prate rad Odbora.

Odbor je, inače, na sednici usvojio plan i program rada do kraja godine, koji je na predlog poslanika SDA Sandžaka Enesa Imamovića proširen i pitanjem zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u sudovima i policiji.

Odbor će do kraja godine, na predlog poslanice DS-a Maje Videnović, održati i javna slušanja na temu ljudskih prava i slobode mišljenja.

Plan predviđa da Odbor nastavi da se bavi pitanjem zaštite prava LGBT populacije, što je izazvalo negodovanje članice odbora iz Dveri Marije Janjušević koja je navela da bi odbor pre svega trebalo da se bavi pitanjem zaštite Roma, osoba sa invaliditetom, kao i pitanjem porodice i dece.

Omerović kaže da su osim Roma i osoba sa invaliditetom, pripadnici LGBT najugroženija grupa i da su parlament i vlada posvećeni upravo zaštiti najugorženijih.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 25. март 2025.
16° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса