Kosovo, potrebna jedinica za rešavanje međuetničkih incidenata

Kosovska vlada treba da osnuje specijalne istražne jedinice u okviru policije, koje bi se bavile etnički motivisanim napadima na Kosovu. Imale bi sličnu strukturu kao jedinica za očuvanje srpskog kulturnog nasleđa, ocena je istraživanja koje su sprovele nevladine organizacije Centar za mir i toleranciju i Aktiv. Značajan broj pripadnika manjinskih zajednica koji rade u kosovskoj policiji trebalo bi da bude uključen u rad ove jedinice.

Euleks bi mogao biti uključen u pružanje strateškog vođstva za ovu jedinicu, uključujući sprovođenje dubinske analize za identifikaciju, istragu, pravno gonjenje i efikasno kažnjavanje zločina.

U analizi "Potencijalni etnički motivisani incidenti na Kosovu - ružna priča nikad ispričana", predstavljenog danas u Prištini, navodi se da međuetničke incidente na Kosovu registruju sve bezbednosne organizacije, ali je rešavanje tih slučajeva neznatno. Ugrožene grupe koje bivaju napadane često zbog nepoverenja u policiju i tužilaštvo ne prijavljuju napade.

Ističe se da zločini iz mržnje na Kosovu imaju posebnu težinu, jer njihovi akteri na taj način žele da upute poruku, ne samo pojedincu, već čitavoj grupi da nisu ravnopravni građani društva.

"Ovakva osećanja dodatno ometaju integraciju i razvoj poverenja u institucije, pre svega. Ako se to ne rešava kako valja efekti ovoga su dugoročni i taj osećaj nepoverenja u institucije među manjinama je na veoma niskom nivou, dok su osećaji ranjivosti, osećaji ugroženosti u kosovskom društvu veoma prisutni", rekao je na predstavljanju autor analize Nenad Maksimović.

On je istakao zaključak da je broj registrovanih međuetničkih incidenata u kosovskoj policiji mnogo manji, nego u međunarodnim organzacijama na Kosovu, poput Oebsa, Unmika i EU.

Predstavlljanju izveštaja prisustvovao je i potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović, ocenivši da prisustvo straha utiče na srpsku zajednicu na napušta Kosovo.

"Srbi su danas ugroženi, Srbi nestaju sa Kosova, to nije samo srpski problem. Time se ostavlja mržnja da preživi i daje se mogućnost da se i dalje čini zlo", rekao je Stojanović.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 29. mart 2025.
16° C

Komentari

Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom
Predmeti od onixa
Unikatni ukrasi od oniksa