Đurić: Nedostaje mehanizam za povraćaj imovine raseljenih sa KiM

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio da se u Srbiji trenutno nalazi 204.049 interno raseljenih osoba iz južne srpske pokrajine, ističući da je povratak Srba i nealbanaca na KiM limitiran nedostatkom mehanizma za povraćaj uzurpirane imovine. Od 220 hiljada interno raseljenih Srba i drugih nealbanaca, za 17 godina vratilo samo pet odsto, poručeno je na trećem regionalnom forumu na visokom nivou o trajnim rešenjima za raseljene osobe sa KiM.

Na teritoriji centralne Srbije živi oko 97 hiljada raseljenih iz južne pokrajine. Mnogi od njih su bez posla i novca. Nadležni smatraju da je izgradnja povratničkog naselja "Sunčana dolina" u Zvečanu, i obezbeđivanje posla nekima od njih, dobar način rešavanja problema onih koji žele da se vrate.

"Projekat 'Sunčana dolina' je realnost, jer ne možemo raseljene da vratimo u Đakovicu i u neke druge sredine na Kosovu. Zbog te i takve realnosti tražimo alternativne mogućnosti", istakao je ministar za zajednice i povratak u kosovskoj vladi, Dalibor Jevtić.

Marko Đurić je, na trećem regionalnom forumu na visokom nivou o trajnim rešenjima za raseljene osobe sa KiM, rekao da je i posle 17 godina od završetka sukoba u južnoj srpskoj pokrajini i dalje aktuelan problem raseljenih osoba.

Prema njegovim rečima proteklih godina za zbrinjavanje interno raseljenih i poboljšanje njihovog položaja iz budžeta Srbije izdvojena su velika sredstva i urađene su strategije za podršku njima, a, kako je dodao, pomoć je došla i iz Evropske unije kroz IPA fondove.

Ipak, Đurić je naglasio, uprkos svim naporima, problem ostaje, jer interno raseljene osobe ne mogu da ostvare svoja individualna prava u mestu porekla.

Zato se to pitanje ne može rešiti bez koordinisanog seta aktivnosti svih zainteresovanih strana, a kako bi se uspostavio adekvatan implementacioni okvir na Kosovu i Metohiji, rekao je Đurić.

"Činjenica je da 17 godina posle sukoba ta lica nemaju prava da se slobodno vrate u svoj dom, da im se vrati oduzeta imovina, ili da budu obeštećeni za onu koja ne može da bude vraćena. To nas sve obavezuje da u dobroj veri nastavimo da konsturktivno i pravovremeno radimo na uapređenju njihovog položaja", rekao je Đurić.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju je dodao i da se postavlja pitanje poštovanja preuzetih obaveza realizacije dogovorenih mera iz usvojenih akcionih planova, ukazujući na pojedine članove tehničke radne grupe u Prištini.

Đurić je istakao i da je povratak Srba i nealbanaca limitiran nedostatkom mehanizma za povraćaj uzurpirane imovine, poručujući da se ne sme dozvoliti da Skopska inicijativa postane samo forum za razmenu mišljenja.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju je pozvao sve učesnike inicijative da nastave sa realizacijom dogovorenih mera i akcionih planova u skladu sa dogovorenim principima i rokovima, ali i međunarodne činioce na Kosovu i Metohiji da aktivno podrže napore za rešavanje problema rasljenih osoba.

Đurić je odbacio tvrdnje kosovskih zvaničnika da Srbija izgradnjom naselja "Sunčana dolina" želi da promeni strukturu stanovništva na KiM i istakao da će realizacija projekta za povratak raseljenih biti nastavljen.

"Kako neko može da govori o navodnoj kolonizaciji ljudi koji su tu oduvek živeli koji imaju i dokumenta i prebivalište i sve druge isprave koje čak i po prištinskim zakonima", upitao je Đurić.

Đurić je novinarima u Beogradu rekao da je reč o projektu koji Srbija sprovodi u duhu želje za otklanjanjem nepravdi i da za to ima punu odršku međunarodne zajednice.

Pored onih koji žele da se vrate, teško je i onima koji nisu ni odlazili. Četvoročlana porodica Nasković iz Odevca kod Kosovske Kamenice živi u lošim uslovima, pored prostorije u kojoj čuvaju krave.

"Kuda da odem gde sa porodicom, ženom i dvoje dece. Ne mogu da zaradim za stan. Ovde imam koliko-toliko hrane, kaže Dragan Nasković.

Đurić: Nema signala iz Brisela o novim pritiscima zbog KIM

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za KIM Marko Đurić negirao je danas navode pojedinih medija o dodatnim uslovljavanjima evropskog puta Srbije članstvom Kosova u međunarodnim organizacijama.

"Nikakav zvaničan ili bilo kakav formalni ili neformalni signal za nove pritiske te vrste nemamo", rekao je novinarima Đurić dodavši da ne želi da komentariše nezvanična saznanja.

Đurić je dodao i da se "stav Srbije po pitanju članstava naše južne pokrajine u međunarodnim organizacijama ni za milimetar nije promenio - Srbija kao celovita zemlja može biti deo međunarodnih organizacija".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом