četvrtak, 02.06.2016, 15:51 -> 16:00
Izvor: Tanjug
Mladi smatraju da se SNS najiskrenije zalaže za ulazak u EU
Istraživanje koje je sproveo Fakultet političkih nauka zajedno sa Evropskim pokretom pokazuje da mladi smatraju da se SNS najiskrenije zalaže za ulazak Srbije u EU, slede DS i LDP, a veruju i da srpskom mentalitetu više pogoduje "čvrsta ruka" od demokratskog sistema.
Anketa je sprovedena među 979 mladih, starosti od 15 do 29 godina i to u periodu od 19. do 29. aprila 2016.

Mladi smatraju da bi ulaskom Srbije u EU najviše dobili upravo mladi, kao i politička elita, dok bi najveći gubitnici, takođe, bili političari, ali i poljoprivrednici i tajkuni.
Kako je rečeno na predstavljanju istraživanja, 33 odsto mladih je protiv ulaska Srbije u EU, 12 odsto to apsolutno podržava, 27 odsto njih kaže da im je svejedno, a 28 odsto je više "za" nego "protiv".
Takođe, 75 odsto njih to ne bi podržalo ukoliko bi uslov bilo priznavanje Kosova.
Iako veruju da bi ulaskom u EU Srbija bila ekonomski bila jača, oni smatraju i da bi u spoljnoj politici najviše trebalo da se oslanjamo na Rusiju, pa tek onda na EU.
"Najmlađi od 15 do 18 godina okrenuti su Rusiji. Stariji više biraju EU. Oni koji sebe vide kao kosmopolite se okreću ka EU, a oni koi se poistovećuju sa lokalnim odrednicama su više okrenuti ka Rusiji", rečeno je na FPN-u.
Takođe, od ukupnog broja ispitanih, 56 odsto njih se izjasnilo da redovno glasa, i taj procenat se poklapa sa razvijenim demokratijama, ipak 70 odsto ispitanih nema nijednog političara kome veruje.
Komentarišući rezultate, šefica pregovaračkog tima sa EU Tanja Miščević, koja je prisustvovala predstavljanju rezultata na FPN, kaže da su mladi zbunjeni i da nisu dovoljno informisani, a da samo informisani građani mogu donositi dobre odluke.
Kaže i da bi sami mediji morali mnogo više da znaju o evropskim integracijama da bi mogli da prenesu poruku
"Celo popodne juče pokušavam da objasnim da nije došla odluka o otvaranju poglavlja 23 i 24, i da to tek treba da me pitaju krajem juna...", naglašava Miščević.
Primetivši da 33 odsto mladih ne podržava ulazak Srbije u EU, Miščević ukazuje da je reč o vrlo mladim ljudima, od 15 do 19 godina sa kojima se može raditi.
Dodaje da se mora raditi i na rušenju predrasuda i stereotipa, jer se, na primer, i dalje pojavljuje u istraživanjima, kako su recimo Evropljani hladni, a ne poznajemo ih.
U boljoj informisanosti bi, kako kaže, mogla da pomogne i sama delegacija EU.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarDovoljno
33:12 dovoljno govori,a za ostale ce se videti...