петак, 13.05.2016, 23:55 -> 00:08
Извор: РТС
Server za RTS: Pozitivna uloga Srbije u regionu
Srbija se kreće u dobrom pravcu, ocenio je u intervjuu za RTS profesor na Univerzitetu "Džon Hopkins" Danijel Server. Pozitivno je ocenio i proces normalizacije Beograda i Prištine, ali i ulogu Srbije u regionu.
Koliko ozbiljno bi trebalo shvatiti opomene o mogućem nasilju na protestima u Banjaluci?
- Da sam ja bezbednjak u Banjaluci i da se suočavam sa protestima dve suprotstavljene političke partije, shvatio bih to veoma ozbiljno i pripremio bih se. To je zadatak policije, da ih drži razdvojeno i održava red i mir.
Na šta mislite kada kažete da Beograd i Banjaluka, Vučić i Dodik, imaju različite interese kada je reč o Vosni i Hercegovini?
- Za Vučića, Dodikovo proglašenje nezavisnosti stvara neverovatno tešku situaciju, istinski neprijatnu situaciju jer on ne može da prizna nezavisnost RS, a bio bi pod ogromnim pritiskom od strane nacionalista u Srbiji da to učini. To se neće desiti - neće biti nezavisne RS iz mnogo razloga, a to što Beograd ne može da je prizna je najmanji razlog.
Vi ste na onom stanovištu koji s vremena na vreme čujemo od evropskih zvaničnika, a to je da bi Srbija morala da prizna nezavisnost Kosova pre nego što postane članica Evoprske unije?
- Srbija mora da normalizuje odnose s Kosovom. Mislim da je važno da Kosovo postane član UN i važno je da Priština i Beograd uspostave diplomatske odnose ne samo za kosovske Albance već i za Srbe koji tamo žive, jer Srbija mora da bude u mogućnosti da im pomogne, najbolji način za to je veoma dobar odnos sa Prištinom.
Kako Vašingtron gleda na izborne rezultate u Srbiji?
- To je velika pobeda Vučića, možda manja nego što je očekivao, ali i dalje velika pobeda koja mu ipak ostavlja problem da napravi veću koaliciju, na čemu on radi. Osim toga, sve je normalno. Znam da je bilo problema prilikom brojanja glasova i nadam se da će to biti sređeno do sledećih izbora. Srbija je demokratska zemlja, ovi izbori sasvim odgovaraju izbornoj slici u tranzicionoj zemlji.
Kako biste ocenili nivo i pravac razvoja srpske spoljne politike i unutrašnje demokratije?
- Unutrašnja demokratija je mnogo teža od spoljne politike. U spoljnoj politici nekoliko ljudi se nađe u sobi i nešto odluči - pričaćemo sa zvaničnicima Prištine, prihvatićemo ustavnu vlast Prištine na celoj teritoriji - potpišete papir i gotovo je. Sasvim je drugačije kada je reč na primer o medijima. To je proces, ne može niko da uključi prekidač i kaže - mediji su sada slobodni. Isto je i sa sudstvom i sa bezbednosnim sistemom, to se ne menja tokom noći, to zahteva institucije koje treba da se razvijaju decenijama.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар