недеља, 08.05.2016, 08:00 -> 09:24
Извор: РТС
Evropske oscilacije građana Srbije
Na 66. rođendan Evropske unije, Srbija je u 16. godini evrointegracija. Podrška putu Srbije ka EU vrhunac je dostigla 2009. godine kada su ukinute vize za zemlje Šengena. Optimizam varira u iščekivanju otvaranja prvih poglavlja, ali se, međutim, povećava broj onih koji bi Briselu rekli "ne".
Sa dva otvorena poglavlja - o Kosovu i finansijskoj kontroli, Srbija čeka zeleno svetlo najmlađe članice da napravi sledeći korak. Od Hrvatske zavisi otvaranje poglavlja koja se zatvaraju poslednja.
"Nismo bliže EU time što ćemo otvoriti poglavlja 23 i 24, ali ja ne razumem taj nivo rigidnosti i manjak argumentacije Hrvatske. Srbija se ponašala konstruktuvno i odgovorno, a Evropska komisija mora da nađe način ili bi trebalo da se nađe neka vrsta konsenzusa ili dogovora. Nećemo govoriti o rokovima da li će to biti jun ili nećemo stići u junu, mi naš posao nastavljamo", ističe ministarka zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović.
Posao je počeo 2000. godine u Bijaricu, tri godine kasnije u Solunu je potvrđena evropska budućnost Zapadnog Balkana. Usledio je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju 2008, ali je podrška evrointegracijama dostigla vrhunac 2009. kada su vize za zemlje Šengena postajale samo mučno sećanje - čak tri četvrtine građana reklo bi tada "da" EU.
"Pad podrške se beleži već od 2011. godine, to je jednim delom bilo uzrokovano posledicama ekonomske krize, a bila je uzrokovana i posetom gospođe Merkel i veoma eksplicitnim isticanjem pitanja koja treba rešiti između Beograda i Prištine zarad daljeg napretka", ukazuje Maja Bobić iz Evropskog pokreta.
Napredak i nešto veću podršku izazvao je status kandidata. Čekanje podršku spušta za 20 odsto, ali ona opet raste s početkom pregovora u junu 2013. Optimizam varira u iščekivanju otvaranja prvih poglavlja, zadržava se na oko 48 odsto. Povećava se, međutim, broj onih koji bi Briselu rekli "ne".
"To je pitanje koje jeste zabrinjavajuće i ima veze i sa rastom populizma i nacionalizma i globalno i na evropskom kontinetu, ali ima veze i sa dužinom procesa pristupanja, odsustvom konkretnih koristi, i naravno sa svim tim izazovima, i političkim i ekonomskim, sa kojima se i Srbija, ali i EU suočavaju poslednjioh nekoliko godina", dodaje Bobićeva.
Teret izbegličke krize Uniju je savio više od finansijske. Posle bauka Gregzita, postavlja se pitanje Bregzita. U žaru kampanje za ostanak Britanije u zajednici, britanska ministarka preispituje proširenje i pristupanje Srbije.
"To je jedna direktna posledica onoga što se dešava u Velikoj Britaniji namenjenjo je domaćem javnom mnjenju i to ne bi trebalo da nas obeshrabri", navodi Joksimovićeva.
Ohrabruje podatak da čak dve trećine građana veruje da Srbija treba da sprovodi reforme neophodne za ulazak u evropsku porodicu, čak i da nisu deo uslova koji dolaze iz Brisela.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар