Štrbac: Očekujem da će Hrvatska namučiti Srbiju

Direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac za RTS kaže da je Hrvatska u poziciji da uslovljava Srbiju i smatra da će srpska Vlada prihvatiti neke od zahteva koje Hrvatska traži da bi ušla u EU.

Savo Štrbac je, gostujući u Dnevniku RTS-a, istakao da između Srbije i Hrvatske postoji sporazum o pravima nacionalnih manjina i da je tim sporazumom previđeno pravo na pismo, jezik, učešće u zakonodavnoj izvršnoj vlasti i tu se može tražiti svašta

"Najbolje je napraviti paralelu sa pravima nacionalnih manjina. Hrvati su predvideli da ako nacionalnih manjina ima preko 1,5 odsto učešća u populaciji, da im pripada jedno zastupničko mesto u Saboru. U Srbiji je ispod jedan odsto", kaže Štrbac.

Dodaje da Hrvati primenjuju takav kriterijum kod sebe, a od drugih traže više.

"Stalno se gubi iz vida da je 1991. godine Srba bilo 12,2 odsto. Popisom iz 2011. svedeni su na 4,36 odsto, a danas ih je manje. Na popisu je dostignuta projekcija sa početka devedesetih godina", kaže Štrbac.

Ističe da je cinično da Zagreb uslovljava Srbiju sa tim pitanjima.

"EU je uslovljavala Hrvatsku da radi na povratku mnogo efikasnijeg povratka Srba u Hrvatsku i upravo na progonu počinilaca ratnih zločina, onih koji su odgovorni za srpske žrtve. Za sada ništa nije mnogo odmaklo", dodaje Štrbac.

Navodi i da se Hrvatska "uljudila", na neki način, u odnosu prema Srbima i da je izgledalo da će biti bolje, ali, kako kaže, čim su ušli u EU vratili su se na pozicije devedesetih godina.

"Hrvati se ponašaju kao pobednici u ratu devedesetih godina i mnogo vode računa o vojnicima veteranima. Ne žele da njihovim veteranima bilo ko sudi na prostoru bivše Jugoslavije", ističe Štrbac.

Dodaje da se sve svelo na regionalnu nadležnost i da to ne bi bio problem kad bi se Hrvatska drugačije ponašala i prema istim standardima procesuirala svoj narod i druge.

"Oko 3.600 je trebalo da bude procesuirano za ratne zločine u Hrvatskoj, a samo je 108 bilo procesuirano. To je na granici od tri procenta i zbog toga treba da odstane nadležnost u srpskom zakonu i bude pretnja da će kad-tad neko sa hrvatske strane odgovarati", ističe Štrbac.

Kao što je Italija pravila probleme Sloveniji, pa Slovenija Hrvatskoj, tako će i Hrvatska praviti problem Srbiji, kaže Štrbac.

"Srbija će se mnogo namučiti dok neko iz EU ne kaže da je dosta", zaključio je Savo Štrbac.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом