четвртак, 07.04.2016, 17:19 -> 19:56
Извор: РТС, Танјуг
Nikolić: Odlikovanje sudanskom predsedniku izraz našeg poštovanja
Srbija u potpunosti sarađuje sa Međunarodnim krivičnim tribunalom i pridržava se svojih obaveza, poručeno je iz Kabineta predsednika Tomislava Nikolića, povodom senzacionalističkih napisa plasiranih u beogradskim medijima kao "vrela politička tema", a tiče se odlikovanja dodeljenog sudanskom predsedniku Omaru el Baširu.
"Odlikovanje dodeljeno predsedniku Baširu izraz je našeg poštovanja prema sudanskom narodu, kome smo zahvalni na podršci u jednom od najznačajnijih pitanja za naš narod i državu", navodi se u saopštenju Pres-službe predsednika Srbije.
Zahvalnost je, kako se navodi, izražena dodelom ordena šefovima svih afričkih država koje poštuju međunarodno pravo i dele stav Srbije o samoproglašenoj "Republici Kosovo".
"Među njima je i Sudan i mi smo mu izrazili poštovanje kroz dodelu ordena šefu države, koga je birao sudanski narod", ističe se u saopštenju u kojem se konstatuje da je ta tema konstruisana iz, verovatno, senzacionalističkih razloga, bez normalnog osnova. I to baš sada, kako se navodi, u predizborno vreme.
"Stvara se utisak o tome da Srbija ne poštuje svoje međunarodne obaveze u odnosu na Međunarodni krivični sud", navodi se u saopštenju i dodaje da bi bilo dobro da se radi samo o neznanju. Nažalost, napisi sa kritikama toliko su tendenciozni da zahtevaju objašnjenje.
Srbija, poručuje se dalje, shodno prilikama, nastoji da očuva svoj suverenitet i teritorijalni integritet. To je njeno vrhunsko pravo, koje proizlazi iz Povelje Ujedinjenih nacija.
Sa stanovišta politike, a još više morala, to je, pre svega, njena dužnost.
"Dakle, kada se odupire bezobzirnim nasrtajima da se, pod bilo kakvim izgovorom, otme naša teritorija, čini se sve što je u našoj moći da se to onemogući. Razume se, mirnim sredstvima", navodi se u saopštenju.
Ukazuje se da se jedan broj država, izgovarajući se nekakvom specijalnošću "srpskog slučaja", ne obazire na principe međunarodnog prava i decidirane odredbe Povelje UN, pa i rezolucije samog Saveta bezbednosti.
"Takav odnos se, u većini naših medija, ne samo ne kritikuje, već se kroz nekakav 'pragmatizam' ističe kao prihvatanje realnosti".
Dobar broj država, napominje se, koje čine veliku većinu svetske populacije, ne saglašava se, a i otvoreno suprotstavlja secesiji i teritorijalnoj otimačini.
Priče o pravu naroda na samoopredeljenje su jalove u kosovskom slučaju, jer su Albanci manjina u Srbiji, a kao narod konzumirali su svoje pravo stvaranjem države Albanije.
Uvek smo, napominje se, govorili da će, ako se nastavi obrazlaganje da je u pitanju "jedinstvenost kosovskog pitanja", nastaviti da svojevoljno" nastaju državice ili države na teritoriji današnjih članica Ujedinjenih nacija.
"Od 2012. godine, odnosno od izbora sadašnjeg predsednika Srbije, jedan broj zemalja Evrope i Azije, pa i pojedine iz Latinske Amerike, odlikovan je prvenstveno zbog toga što nisu podlegli pritiscima i nisu prihvatili jednostrano proglašenu nezavisnost albanske manjine u srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji", ističe se u saopštenju.
Većina država u Africi nije, takođe, priznala tzv. "Republiku Kosovo", navodi se u saopštenju i dodaje da im je Srbija zbog toga zahvalna.
"Zar je to osećanje neprirodno? Zahvalnost smo izrazili dodelom ordena šefovima svih afričkih država koje poštuju međunarodno pravo i dele naš stav o samoproglašenoj 'Republici Kosovo'".
Uzgred, napominje se, treba podsetiti da su se Afrička unija, Arapska liga i Organizacija islamske saradnje suprotstavile presudi Međunarodnog krivičnog suda i podržale predsednika Sudana.
Zabeleženo je da je predsednik Sudana bio u brojnim zvaničnim posetama, pa i nekim članicama MKS. Pored toga, podsećam da SAD, Rusija i Kina nisu pristupile Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda, podsećaju iz Kabineta predsednika Srbije.
Koalicija za MKS, koju čini 2.500 NVO, zamera predsedniku što ga je odlikovao.
"Takav čin zapravo samo daje kredibilitet predsedniku El Baširu, jer hvali njegove postupke kao lidera Sudana, a to su upravo dela koja razmatra i Međunarodni krivični sud. Tako se šalje poruka o ravnodušnosti i nedostatku ikakvog obzira prema žrtvama ovih navodnih zločina i njihovim porodicama", navodi Koalicija za MKS.
Jedini predsednik države za kojim je izdat nalog za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda – optužen za umešanost u ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid u Darfuru, stradanje oko 300.000 ljudi i raseljavanje dva do tri miliona ljudi. Omar el Bašir vlada Sudanom od 1989. godine.
Od naloga za hapšenje predsednika Sudana prošlo je sedam godina, odnosno 2.592 dana.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар