уторак, 14.06.2011, 07:30 -> 18:17
Vojna konferencija u Beogradu
Srbija je u potpunosti posvećena ostvarivanju bezbednosti u regionu i dobrosusedskih odnosa i želi da da pun doprinos svetskom miru kroz aktivnije učešće u mirovnim misijama UN i EU, rekao ministar Dragan Šutanovac na otvaranju Međunarodne vojne konferencije. Skup u Beogradu jasan znak za budućnost regiona, kaže general Stefan Abrijel.
Najveća vojna konferencija u svetu, sa oko 200 učesnika iz 60 zemalja, ove godine održava se u Beogradu, u organizaciji Savezničke komande NATO-a za transformaciju.
Konferenciju u hotelu "Hajat" zvanično su otvorili ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Miloje Miletić i vrhovni komandant Savezničke komande za transformaciju general Stefan Abrijel.
General Abrijel je rekao da je ovakav skup organizovan u Beogradu, jasan znak za budućnost regiona. On je, takođe, naveo da je Evropska unija suštinski faktor u odbrani i bezbednosti.
General je istakao da su vojna partnerstva od suštinske važnosti i dodao da je samit NATO-a u Lisabonu stvorio novi duh, fleksibilnost, uzajamno poverenje i uzajamnu korist.
"Nema drugorazrednog doprinosa u operacijama i svi smo mi braća po oružju", rekao je Abrijel.
Ministar Šutanovac rekao je da je Srbija u potpunosti posvećena ostvarivanju bezbednosti u regionu i dobrosusedskih odnosa i da želi da da pun doprinos svetskom miru kroz aktivnije učešće u mirovnim misijama UN i EU.
Nedeljivost bezbednosti
Savremeni bezbednosni izazovi, rizici i pretnje ukazuju da je neophodno da se unapredi saradnja svih država i da postoji "nedeljivost bezbednosti", rekao je ministar odbrane.
Šutanovac je ocenio da nijedna država, ma koliko ekonomski i vojno bila jaka, ne može samostalno da se izbori sa globalnim izazovima zbog čega je kao nikad ranije potrebno unaprediti dijalog i saradnju.
"Mera saradnje biće i mera našeg uspeha u tom poslu", rekao je Šutanovac i ocenio da bi svaki izostanak saradnje među državama vodio destabilizaciji situacije.
I načelnik Generalštaba Vojske Srbije ukazao je na značaj partnerstva u rešavanju zajedničkog bezbednosnog rizika.
"Ministarstvo odbrane je prilikom odluke da bude domaćin skupa bilo potpuno svesno kakve emocije izaziva NATO u Srbiji", rekao je Šutanovac.
Prema njegovim rečima, koliko će Brazil, Japan, Kuvajt, Finska ili Austrija tokom ove konferencije biti bliže ili dalje NATO-u, toliko će biti i Srbija.
Vojni značaj konferencije
"Konferencija ima izuzetno važan vojni, a ne politički karakter", naglasio je Šutanovac, dodavši da je cilj skupa da pokaže da je Srbija pouzdan partner na koga mogu da se oslone, ne samo zemlje članice NATO-a, već i ostale države čiji su predstavnici u Beogradu.
Na trodnevnoj konferenciji, koja je počela juče svečanim prijemom u Domu garde na Topčideru, učestvuju načelnici generalštabova i predstavnici zemalja članica NATO-a, Partnerstva za mir, Mediteranskog dijaloga, Istanbulske inicijative za saradnju i visoki vojni predstavnici Evropske unije.
Konferencija se sastoji iz dva dela, sastanka šefova odbrambenih snaga i radionica.
Veliko je medijsko interesovanje za skup, akreditovano je čak 180 medijskih ekipa, od kojih je 30 iz inostranstva.
Prvi radni dan skupa je završen, a konferencija će biti nastavljena sutra pre podne, nastavkom zasedanja, a potom informisanjem predstavnika i usvajanjem zaključaka sa skupa.
Inicijativa za organizovanje godišnjih vojnih konferencija pokrenuta je 2006. godine na samitu NATO-a u Rigi, a prethodni domaćini bile su Makedonija, Norveška, Albanija i Finska.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 25
Пошаљи коментар