Nestranački put do poslaničke klupe

Stranke se presabiraju, udružuju, čine sve ne bi li preskočile cenzus od pet odsto ili otprilike 200.000 glasova. Pitanje je može li i građanin samostalno da se kandiduje i stigne do poslaničke klupe, mimo stranaka i koalicija.

Nikola Tulimirović je 2012. na putu do Republičkog parlamenta preskočio više stepenika. Umesto 10.000 potpisa za kandidaturu i najmanje 200.000 glasova za cenzus, poslanik je postao pomoću trika – prijavivši se kao predstavnik vlaške manjine. Mandat je osvojio sa 23.000 glasova.

"Ono što sam ja radio 2012. je neka vrsta testa, sad znamo da jedan čovek to može da uradi", kaže Tulimirović.

"Nijedan od ponuđenih odgovora" za predstojeće izbore ima novi plan. Ujedinjenje pojedinaca.

"Svako ko se iole potrudi, skupi 40 potpisa podrške i ponudi program biće na listi, međutim, da bi bio pri vrhu liste potrebno je da imamo što oštriju konkurenciju", ističe Tulimirović.

U Parlament se ipak najčešće ulazi utabanim stazama političkih partija. Samo, da li ćete se na izbornoj listi naći dovoljno visoko da uđete u Parlament, najčešće manje zavisi od vaših ličnih političkih uverenja.

"Glasamo za listu koja nam je već dostavljena od strane političkih stranaka tako da mi ne možemo da budemo deo te liste ako nismo dobri sa liderom, niti možemo da biramo kandidata koji je nama blizak zato što je on od strane rukovodstva već odbačen sa te liste ili ga rukovodstvo ne vidi kao dobrog kandidata", objašnjava Bojan Klačar iz Cesida.

U mnogim evropskim demokratijama narodni poslanik može da postane i nezavisni kandidat. Negde se on tretira isto kao i izborna lista, ali uglavnom se traži manji broj potpisa za kandidaturu i niži izborni prag.

Istraživanja Evropskog parlamenta, pokazala su da kandidati iza kojih ne stoji moćna partijska mašinerija pozitivno utiču na demokratske procese.

Nezavisni kandidati postaju samostalni poslanici. U srpskom Parlamentu ih ima, ali uglavnom to postanu cepanjem od političke matice.

"Samostalni narodni poslanici imaju pravo da podnesu predlog zakona, oni mogu da predlažu amandmane, mogu da učestvuju u debatama na plenarnim sednicama, jedino što je u slučaju samostalnih poslanika vreme više ograničeno", ističe Jovana Đurbabić iz Otvorenog parlamenta.

Pravo da birate i budete birani, garantuje Ustav. Samostalni politički preduzetnici kažu da je problem izborni sistem- pojedincu diže neprelazne prepreke, a favorizuje političke partije i koalicije, suprotno preporukama Venecijanske komisije i OEBS-a.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом