недеља, 05.01.2014, 19:30 -> 12:38
Povlačenje tužbi (ne)moguća misija
Ivan Mrkić ne isključuje mogućnost povlačenje hrvatske i srpske tužbe za genocid pred MSP. Iz "Veritasa" ističu da je Beograd predao spiskove nestalih i da nema šta više da ponudi Zagrebu. Koalicija udruženja izbeglica osporava političku volju Hrvatske.
Reagujući na jučerašnju izjavu hrvatske šefice diplomatije Vesne Pusić, njen srpski kolega Ivan Mrkić ne isključuje mogućnost uzajamnog povlačenje tužbi, ali i kaže da je Beograd spreman za sud. Koalicija izbeglica i "Veritas" tvrde da je država već dala spiskove nestalih koje je imala i da Hrvatima nema više šta da ponudi. Vesna Pusić juče je ponovila da je Zagreb spreman da razgovara o povlačenju tužbi ako Srbija osigura podatke o nestalima.
Dva meseca ostala su do prvog ročišta Srbije i Hrvatske. Isto toliko za odustajenje od tužbe i kontratužbe za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Ipak, u tu opciju malo ko veruje, pa i srpski ministar spoljnih poslova, za kojeg bi to bilo čudo.
"Da jedna stvar bude jasna, za Hrvatsku je bilo bolje da uopšte nije podnosila tu tužbu i bolje je za obe zemlje da tužbe budu povučene", ističe Mrkić.
Prema njegovim rečima, iako Srbija nije inicijator tog procesa, spremna je na taj korak.
Signal da bi Zagreb odustao ako Beograd osigura podatke o nestalima, u "Veritasu" razumeju kao paravan za pravi motiv takve poruke.
Srbija nema šta da Hrvatskoj ponudi kada su u pitanju nestali. Sve što je imala dala je. Arhiva je otvorena i podaci su predati hrvatskoj strani, kaže Savo Štrbac iz "Veritasa".
Prema njegovim rečima, pravi razlog za to je što se povlačenju tužbi protivi Katolička crkva, koja je jaka u svakodnevnom životu, kao i pola miliona branitelja iz poslednjeg rata koji vode kampanju protiv ćirilice, i ujedno protiv Srba.
Tu tezu ne osporava ni predsednik Srpskog nacionalnog vijeća. Milorad Pupovac kaže da ne treba potceniti otpore povlačenju tužbi na obe strane, ali da vlade snose odgovornost za odnose dveju država.
"Svi vidimo da stvari idu prema sudnici, dokazivanju tužbi. Isto tako postoji i svest o riziku i opasnostima od takvog suđenja i visokih troškova koji prate proces", ocenjuje Milorad Pupovac iz Srpskog nacionalnog vijeća.
Ističe da uz određene napore obeju vlada, nije nerealno očekivati mogućnost takvog razgovora.
Lista problema između dve države ne završava se samo pitanjem nestalih. To konstatuje Koalicija udruženja izbeglica i osporava političku volju Zagreba.
Hrvatska još nije ekshumirala tela na poznatim mestima i nije procesuirala ratne zločine u "Oluji" i "Bljesku", napominje Miodrag Linta iz Koalicije udruženja izbeglica.
Linta podseća da Hrvatska nije vratila poljoprivredno zemljište, stanarska prava, isplatila penzije i vratila deviznu štednju.
Smatra da se zbog ovih činjenica ne može govoriti o ostvarenju uslova za povlačenje tužbe i kontratužbe.
Hrvatska od Srbije traži informacije o 884, a Srbija od Hrvatske o 1.904 nestale osobe.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 22
Пошаљи коментар