Oprezno sa pirotehničkim sredstvima

Građani tokom praznika ne bi trebalo da koriste pirotehnička sredstva kako bi se izbegle povrede i požari, apeluju nadležne službe. Zakonom se izričito zabranjuje upotreba petarda i vatrometa u zatvorenom prostoru i na javnim mestima gde se okuplja veći broj osoba, kao i njihova prodaja maloletnicima.

Fotografije teških povreda nastalih upotrebom pirotehničkih sredstava, najupečatljivija su opomena o mogućim posledicama.

"Povrede mogu dovesti čak i do invaliditeta, to su delimične ili potpune amputacije prstiju na šakama, raznesene šake, oštećenja očiju, opekotine obraza, lica, oštećenja ušiju", navodi dr Ivan Radetić iz Opšte bolnice Valjevo.

Ovakvih povreda u Valjevu nije bilo u vreme prošlih praznika. Upozorenja MUP-a, pozitivna kampanja i primena pooštrenih zakona o prometu eksplozivnih materija, daju rezultate.

"Savetujemo građane da, ukoliko kupuju pirotehnička sredstva, to čine u ovlašćenim prodavnicama, da pročitaju pažljivo uputstvo i da se pridržavaju uputstava. Da to čine na otvorenom, na bezbednoj udaljenosti od drugih građana od zapaljivih materijala", kaže Nada Nikolić iz PU Valjevo.

Umesto na ulicama i tezgama, petarde i pirotehnika sada se sve više i uglavnom kupuju u ovlašćenim radnjama, gde se posebno vodi računa o zabrani prodaje pirotehnike maloletnicima:

"Mi smo tu stručni da im pokažemo i prikažemo kako se to stručno koristi i rukuje sa određenim pirotehničkim sredstvima", navodi Dragan Tadić iz Valjeva.

I primer Zorana Pavlovića, koji je sa svojim maloletnim sinom došao iz Mionice, da u jednoj od ovlašćenih valjevskih radnji kupi vatromet i petarde, sve češća je praksa, odgovornijeg odnosa roditelja.

"Verujte mi da još nijednu petardu nije bacio bez mene niti će je baciti. A isto tako nećemo ih kupovati tamo gde ne treba, normalno. Zna se gde se kupuje, i to je to. Prvo i zbog sebe to gledam, znam kazne, znam posledice, a za kazne manje više, ali ne daj Bože, posledice po dete su mnogo gore nego novčana kazna ili tako nešto. Znači moramo voditi računa", kaže Zoran Pavlović iz Mionice.

Zakonom su, za ugrožavanje sigurnosti građana paljenjem pirotehničkih sredstava, predviđene pooštrene kazne od 50.000 do 100.000 dinara ili društvenokorisni rad, a ukoliko se prekršaj izvrši u grupi, za počinioce je predviđena i zatvorska kazna od 30 do 60 dana. Kazna je ista i za roditelje maloletnika koji bacaju petarde.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом