Koncert u Zabeli novo i zanimljivo iskustvo

U Kazneno-popravnom zavodu „Zabela“ kod Požarevca održan je koncert najstarijeg srpskog hora Prvog beogradskog pevačkog društva. Koncert je upriličen za osuđenike, kao deo procesa njihove resocijalizacije i rehabilitacije.

U svojoj istoriji dugoj više od vek i po, Prvo beogradsko pevačko društvo nastupalo je na različitim mestima uključujući i evropske dvorove, ali nikada do sada se njihova muzika nije čula iza zatvorskih zidova. Nastup u Kazneno-popravnom zavodu „Zabela“ kod Požarevca bio je jedno novo i zanimljivo iskustvo.

„Ja se iskreno nadam da će se ovi koncerti, ako bog da, dešavati najmanje dva puta godišnje, dogovorio sam se sa gospodinom Dejanom da to budu božićni i vaskršnji koncerti. Da ovde počne taj, prvo duhovni, moralni preporod u tim ljudima“, kaže Petar Lukić, predsednik Prvog beogradskog pevačkog društva.

Koncertu najstarijeg srpskog hora prisustvovalo je oko 200 osuđenika iz poluotvorenog odeljenja Kazneno-popravnog zavoda „Zabela“.

Osuđenik B. D. kaže da nikada nije imao prilike da prisustvuje takvim događajima, i dodaje: „Motiviše me da bolje živim, kao jedna motivacija u nizu, za jednostavnom, normalnim životom.“

„Muzika oplemenjuje svakako, obogaćuje i dušu i telo, i čovek zdravije razmišlja“, dodaje osuđenik V. P.

Nije prvi put da u „Zabeli“ organizuju koncerte i pozorišne predstave za osuđenike. Objekat u kome je održan koncert Prvog beogradskog pevačkog društva zove se "Preporod", pa i u njegovom imenu ima neke simbolike.

„Većina njih je radno upošljena kod poslodavaca u gradu i oni na svojim radnim mestima tamo predstavljaju našu ustanovu i predstavljaju i naš rad. Tako da smo mi upriličili ovaj koncert njima u znak zahvalnosti, zato što na adekvatan način učestvuju u procesu resocijalizacije i rehabilitacije“, kaže Dejan Novaković, upravnik KPZ „Zabela“.

Prvo beogradsko pevačko društvo osnovano je 1853. godine, a njegovi dirigenti i horovođe bili su slavni srpski kompozitori Stevan Mokranjac, Kornelije Stanković, Stanislav Binički i mnogi drugi. Hor neguje prevashodno srpsku duhovnu muziku.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом