петак, 04.10.2019, 12:26 -> 13:41
Извор: РТС
Аутор: Бранислав Прокић
Ogrevno drvo skuplje nego lane
Užurbano teku pripreme pred grejnu sezonu, toplane su spremne, a kakva je situacija na stovarištima, ima li dovoljno energenata i po kojoj ceni se prodaje ogrev istraživale su kolege u više gradova.
Sa završetkom miholjskog leta ubrzavaju se pripreme građana za grejnu sezonu. U Zrenjaninu veliki broj domaćinstava priključen je na sistem daljinskog grejanja i prirodni gas. Na ogreva nema dovoljno, pa korisnici čekaju na isporuku.
"Svake godine se grejemo na čvrsto gorivo. Mislim da još nismo zakasnili. Ali moglo je i malo ranije", kaže Eržebet Čordaš iz Zrenjanina.
"Interesovanje je veliko, a cene su otišle minimalno u odnosu na prošlu godinu. Tu oko 200, 300 dinara po prostornom metru za ogrevno drvo", kaže Klara Tošić, iz drvare "Tošić" u Zrenjaninu.
U Užicu ne postoji stovarište drva i za oko 15 hiljada domaćinstava sa individualnim kotlarnicama ovaj se energent nabavlja u sopstvenim šumama ili od preprodavaca. Za razliku od Užica u Zrenjaninu je zvuk motorne testere i uslužno sečenje drva prava retkost.
"Dolazi u cepanicama pripremljeno kao ovo, pa onda eto ima posla za nas koliko ima. Ali drvare sve više praktikuju sečenje i prodaju tako sečenog drveta", kaže Miodrag Pavlović, iz Zrenjanina.
Domaćinstva u Toplici uglavnom kao ogrev koriste drva i tokom grejne sezone u Prokuplju se potroši oko 25 - 30 hiljada kubnih metara ogrevnog drveta. Nešto manje koristi se ugalj, a poslednjih godina povećana je potrošnja peleta.
"Trenutno imamo sve vrste energenata i goriva dovoljno na zalihama. Uspevamo u veoma kratkom roku da svim kupcima dostavimo traženi emergent", kaže Saša Krivokapić, "Oganj Plam" Kraljevo.
"Drva koja su iseckana, bez obzira na cenu, to je moja potreba i tako mogu."
"Još u martu mesecu sam pripremio ja to na vreme, da posle ne mislim."
"Ove godine na pelet. Prvi put sada!", kažu neki od anketiranih građana.
Slična je situacija i u Kraljevu, gde se ogrev prodaje organizovano i na rate.
"Redovno smo imali kupce, jer smo davali sindikatima, pogotovo penzionim organizacijama Kraljeva i Vrnjačke banje i sindikatima distribucije, vodovoda, čistoće ", navodi Milinko Maksimović, stovarište "Ogrev" Kraljevo.
Sve u svemu, u Srbiji je ogrevno drvo nešto skuplje nego lane, a cene uglja variraju. Kolubarski ili kostolački ugalj je 8 i po hiljada dinara, Užičani ugalj iz Pljevalja plaćaju oko 11 i po hiljada dinara po toni, dok je Banatu to 13 hiljada dinara. Cena, poslednjih godina sve traženijeg peleta je uniformno od 22.000 do 27.000 dinara po toni.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар