Ogrevno drvo skuplje nego lane

Užurbano teku pripreme pred grejnu sezonu, toplane su spremne, a kakva je situacija na stovarištima, ima li dovoljno energenata i po kojoj ceni se prodaje ogrev istraživale su kolege u više gradova.

Sa završetkom miholjskog leta ubrzavaju se pripreme građana za grejnu sezonu. U Zrenjaninu veliki broj domaćinstava priključen je na sistem daljinskog grejanja i prirodni gas. Na ogreva nema dovoljno, pa korisnici čekaju na isporuku.

"Svake godine se grejemo na čvrsto gorivo. Mislim da još nismo zakasnili. Ali moglo je i malo ranije", kaže Eržebet Čordaš iz Zrenjanina.

"Interesovanje je veliko, a cene su otišle minimalno u odnosu na prošlu godinu. Tu oko 200, 300 dinara po prostornom metru za ogrevno drvo", kaže Klara Tošić, iz drvare "Tošić" u Zrenjaninu.

U Užicu ne postoji stovarište drva i za oko 15 hiljada domaćinstava sa individualnim kotlarnicama ovaj se energent nabavlja u sopstvenim šumama ili od preprodavaca. Za razliku od Užica u Zrenjaninu je zvuk motorne testere i uslužno sečenje drva prava retkost.

"Dolazi u cepanicama pripremljeno kao ovo, pa onda eto ima posla za nas koliko ima. Ali drvare sve više praktikuju sečenje i prodaju tako sečenog  drveta", kaže Miodrag Pavlović, iz Zrenjanina.

Domaćinstva u Toplici uglavnom kao ogrev koriste drva i tokom grejne sezone u Prokuplju se potroši oko 25 - 30 hiljada kubnih metara ogrevnog drveta. Nešto manje koristi se ugalj, a poslednjih godina povećana je potrošnja peleta.

"Trenutno imamo sve vrste energenata i goriva dovoljno na zalihama. Uspevamo u veoma kratkom roku da svim kupcima dostavimo traženi emergent", kaže Saša Krivokapić, "Oganj Plam" Kraljevo.

 

"Drva koja su iseckana, bez obzira na cenu, to je moja potreba i tako mogu."

"Još u martu mesecu sam pripremio ja to na vreme, da posle ne mislim."

"Ove godine na pelet. Prvi put sada!", kažu neki od anketiranih građana.

Slična je situacija i u Kraljevu, gde se ogrev prodaje organizovano i na rate.

"Redovno smo imali kupce, jer smo davali sindikatima, pogotovo penzionim organizacijama Kraljeva i Vrnjačke banje i sindikatima distribucije, vodovoda, čistoće ", navodi Milinko Maksimović, stovarište "Ogrev" Kraljevo.

Sve u svemu, u Srbiji je ogrevno drvo nešto skuplje nego lane, a cene uglja variraju. Kolubarski ili kostolački ugalj je 8 i po hiljada dinara, Užičani ugalj iz Pljevalja plaćaju oko 11 i po hiljada dinara po toni, dok je Banatu to 13 hiljada dinara. Cena, poslednjih godina sve traženijeg peleta je uniformno od 22.000 do 27.000 dinara po toni.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом