Vitraži iz Tripkove u rezidenciji ruskog predsednika i dvorcima na Baltiku

Ime Tripkove, zlatiborskog sela čuvenih stočara, svetom nisu proneli ni sir, ni kajmak, već staklo obrađeno tifani tehnikom i vitraži stvoreni u porodičnoj radionici, koji krase rezidencije ruskog predsednika, vile u Nemačkoj i dvorce na Baltiku i Crnom moru.

Skromno, njih dvoje - otac i kći, kažu da se bave umetničkim zanatom, iako su granicu između dekoracija i umetnosti odavno prešli.

Sve je počelo pre gotovo trideset godina, kada je Velimir Tošanić, đak nemačke škole vitraža, shvatio da je staklo materijal kome želi da se posveti:

"Taj rad je filigranski, da se iz malih delova stakla stvori slika... ništa ne može na brzinu da se uradi, ništa ne može za dan. Ovakvi vitraži ili lampe zaista se rade dugo. Ova koja je trenutno u radu zahteva dva i po do tri i po meseca rada."

Najveći vitraž, na 64 kvadrata, sa 25.000 delova, rađen je dve godine. Uz "tifani", rade i tehnikom fuzije stakla, peskarenja, modeliraju, stilizuju i boje, pa nastaju kompozicije koje krase dvorane Sankt Peterburga, Rostova, beogradske Arene, Zlatibora, mnogobrojnih pravoslavnih hramova, hotela i gradskih kuća...

"Nasledila sam od oca te osnove zanata", ističe Ana Žugić. "I ja sam se školovala u inostranstvu i radim već, eto, 12 godina. Mi se, u stvari, deklarišemo kao zanatlije, nismo umetnici. Jeste zanat umetnički, ali mi smo ipak zanatlije. Ali, treba imati malo osećaja za oblik, za formu."

Milimetarskim komadima stakla, kao hvatači svetlosti, oni stvaraju čudesna dela, a svoje znanje ponudili su i gostima Zlatibora: letnje škole vitraža i stalna izložba u selu, deo su ovdašnje turističke ponude, i baš kao što svet, zbog njih, dolazi u Tripkovu, sa njihovim radovima i Tripkova odlazi u svet.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом