Bulke sa vojvođanskih polja na debeljačkom vezu

Zahvaljujući Ireni Nađ u Debeljači, selu u oštini Kovačica, gde većinsko stanovništvo čine Mađari, sačuvan je starinski vez, karakterističan za tu sredinu. Ona je motivisala žene iz udruženja "Bulka" da se bave ručnim radom, i napisala je nekoliko knjiga.

U udruženju žena "Bulka" iz Debeljače radi se vez i ukrašavaju različiti predmeti, kao što su stolnjaci, jastučnice, delovi narodnih nošnji.

Ilona Kolinger bavi se time već 22 godine, ali nije naučila od svoje majke ili bake, nego baš u udrudruženju, na podstrek Irene Nađ, prosvetnog radnika u penziji.

"Jako sam zavolela i svaki dan vezem. Pravim male suvenire, koje traže naši građani kad dođu iz inostranstva, ili da nose kao poklon", kaže Ilona Kolinger.

Debeljački vez, za koji je karakterističan motiv bulke sa vojvođanskih polja, očuvan je zahvaljujući Ireni Nađ, koja je napisala četiri knjige, kako bi to nasleđe imale i buduće generacije.

"U prve dve knjige sam dokumentovala 25-godišnji rad naših vezilja, a druge dve imaju šeme. Tu su motivi sa objašnjenim tehničkim stvarima", objašnjava Irena Nađ.

Irena je uradila posao kopiranja starinskih mustri, koje je i unapredila tako što ih je stavila u nove kompozicione forme. Kako izgleda beli i šareni debeljački vez može se videti u etno sobi, koja je opremljena ručnim radovima, starinskim nameštajem i modelima narodnih nošnji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом