уторак, 05.03.2019, 14:30 -> 17:39
Извор: РТС
Аутор: Симо Будимир
Seča trske isplativa, ali nema dovoljno radnika
Sekači trske iz Belog Blata ovih dana imaju pune ruke posla. Godišnje se u okolini tog banatskog sela iseče više od 100.000 snopova trske koja se koristi za pokrivanje krovova i proizvodnju štukatura i ploča za izolaciju. Godišnje se iz tog kraja izveze oko sto pedeset šlepera kvalitetne trske.
Trska se seče uglavnom tokom zime. Nekada se to radilo ručnim kosama, zatim kosačicama, a u poslednje vreme kombajnima, što znatno olakšava i ubrzava posao.
Trsku seku uglavnom muškarci, dok u pogonu za preradu rade isključivo žene. Eržebet Nedeljković je pune dve decenije u ovom poslu:
„Jeste teško, ali pošto nema muške radne snage koji su ovo pokušavali da rade, pa većinom rade žene. Od kada se ja sećam, stalno su radile žene.”
U pogonu, na trideset mašina, posao je normiran, ali to, kako ističu radnice, za njih nije neka poteškoća.
„Već petnaest godina sam ovde, težak je posao ali pošto je u selu i mi to volimo da radimo i to smo godinama navikli”, navodi Tatjana Činčura. Mašine, kako kaže, nisu opasne kao što deluje – ali mora da se pazi.
Zaposleni kažu da je ovo klimatski najteža godina u protekloj deceniji i da vremenske prilike ove zime nisu pogodovale sekačima, ali se ipak nadaju da će ispuniti predviđeni plan.
„Plan je minimum 60.000 snopova do 80.000, nažalost kasnimo, ali ja sam optimista. Nisu svi tereni tako loše prošli”, ističe Nebojša Superov, direktor DO „Jedinstvo”, Belo Blato. „Nadam se da ćemo do kraja aprila uspeti da završimo što je planirano. Sva proizvodnja završava za inostranog kupca, za Nemačku.”
Najveći problem u ovoj proizvodnji je nedostatak mlađih radnika. Tokom cele sezone je otvoren konkurs, ali nema zainteresovanih, jer su mladi, uglavnom za boljim poslom, otišli u inostranstvo.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар