Radon u Niškoj Banji nije opasan

U prethodnim merenjima u pojedinim kućama na teritoriji Niške Banje izmerena je veća koncentracija radona od dozvoljene. Termalne vode u lečilištu bogate su tim gasom koji olakšava lečenje kardiovaskularnih i reumatskih bolesnika.

Svi oni koji su makar jednom boravili u Niškoj Banji nisu mnogo iznenađeni povećanim nivoom radona u pojedinim stambenim objektima, jer je ovo lečilište poznato po prirodnim termalnim vodama koje su bogate radonom. Prisustvo ovog gasa posebno olakšava lečenje kardiovaskularnih i reumatskih bolesnika koji ovde najčešće dolaze.

Zbog toga jedan deo javnosti nije uznemiren rezulatima merenja i kažu da su ovakve informacije stizale i ranijih godina, ali da nikakvih loših posledica nije bilo po njihovo zdravlje.

Drugi deo javnosti je uznemiren jer podaci pokazuju da je u pojedinim kućama gde je mereno prisustvo radona, ono bilo i 10 puta veće od dozvoljenog. Posebno što se poslednjih godina ovaj prirodni gas često dovodi sa najtežim oboljenima kao što je rak pluća.

„Balneoklimatilogija odnosno nauka o banjama je tu činjenicu da radon izaziva jonizaciju vazduha iskoristila, jer gde ima radona ima više jonizacije vazduha, ima više ozona, pa je taj ozon koristan ukoliko nije u velikim koncentrajama i ima pozitivne efekte. Nije dobro kada je u zgradama kada je zarobljen, pogotovu u starijim zgradama gde ima i pukotina, i onda on i više prodire iz zemljišta tako da obdaništa i takve ustanove treba vetriti i na taj način smanjiti”, objašnjava Dejan Krstić, profesor Fakulteta zaštite na radu. 

„Možemo da kažemo da sanacija radona koji se nalazi u kućama može da bude i najbezbolnije češćim provetravanjem, pa do onoga da bi ljudi trebalo da urade hidroizolaciju ili klimatizaciju, nešto što bi trebalo da izbaci taj radin iz kuće. Sve zavisi od gradnje i od tla na kome se kuća nalazi”, navodi Slađan Velinov, direktor Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije.

Neki stručnjaci smatraju da radon izaziva velike probleme u skandinavskim zemljama, ali da je to zbog porekla tla koje je vulkansko i da to u našoj zemlji nije slučaj. Oni smatraju da su mnogo štetnija nejonizujuća zračenja od mobilnih telefona, nego problemi koje bi mogao da stvori radon.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом