недеља, 03.02.2019, 11:55 -> 14:42
Извор: РТС
Аутор: Вера Митровић Кулачин
Građanski portreti i ikone Pavla Savića u Malom Parizu
Zvona na šabačkoj crkvi, prvi put su se oglasila 1829. godine, kada je nekadašnji zapovednik nahije, Jevrem Obrenović, dobio sina Miloša. U Mali Pariz stigao je prvi klavir, fijaker, prozorsko staklo ali i mnogi elementi zapadnoevropskog slikarstva, zahvaljujući Pavlu Simiću, jednom od najznačajnijih srpskih umetnika 19. veka.
Portret prote Jovana Pavlovića, Mihajlo Pupin poklonio je 1924. godine Narodnom muzeju u Beogradu. Replika slike Pavla Simića, izložena je u šabačkoj stalnoj postavci.
„Pavle Simić je uradio nekoliko građanskih portreta dok je boravio ovde. Ono što je posebno nama važno i što volimo da istaknemo jeste portret prote Jovana Pavlovića -bio je pridvorni sveštenik Jevrema Obrenovića”, ističe Tatjana Marković, muzejska savetnica, „i ono čime se hvalimo jeste da je u to vreme imao biblioteku od preko dve hiljade knjiga.”
Pored velikog broja portreta, Pavle Simić radio je i ikonostase. U Šabac je došao na poziv tadašnjeg episkopa Joanikija Neškovića.
„Vremenom, ikonostas je postao spoj umetnosti i teologije, tako da danas imamo velelepni ikonostase kojima se bave i istoričari umetnosti”, objašnjava đakon Savo Lazić.
Na oltarskoj pregradi u šabačkoj crkvi Pavle Simić radio je 62 ikone, kaže Tatjana Marković:
„Ovaj ikonostas je značajno delo ne samo kada govorimo o njegovom nazarenskom slikarstvu nego i kada govorimo o slikarstvu u Srbiji i Vojvodini sredinom 19. veka.”
Pavle Simić, čije je najpoznatije delo „Srpska narodna skupština 1. maja 1848”, studirao je u Beču a u Šapcu je boravio četiri godine.
U Prvom svetskom ratu crkva je oštećena, a sedam ikona koje su zapaljene početkom tridesetih godina 20. veka uradio je šabački slikar Stevan Čalić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар