Mahanin put do snova

Mahana Jami iz Irana od oktobra je u Centru za prihvat migranata u Bosilegradu. U invalidskim kolicima je od detinjstva, ali je to ne sprečava da sanja i ostvaruje snove. Postavila je 2012. godine nacionalni pararekord: prešla je na rukama više od 1.700 stepenika do vrha teheranskog tornja Milad.

Sport Mahani Jami pomaže da testira svoje granice, plivala je, podizala tegove. Počela je da vežba sa 13 godina, u sredini koja nije imala razmevanja za njene želje.

‚‚Zvezde su tako daleko, ali želim da ih dosegnem. Za mene su zvezde sedam svetskih tornjeva. Za sat i po popela sam se na Milad, sledeći je Dubai, volela bih da se i u Srbiji popnem na neku veliku zgradu”, kaže Mahana.

Podršku joj pružaju verenik, usvojeni sin i menadžer. Sa njom su bili u Iranu, sada su zajedno u Srbiji, u Prihvatnom centru u Bosilegradu.

‚‚Kada je Mahana krenula iz Irana odlučio sam i ja da pođem sa njom, da joj pomognem na putu do ostvarenja sna”, kaže njen verenik Mustaba Sadegi.

Šajan Safavi je Mahanin usvojeni sin: ‚‚Mi smo dalji rođaci, usvojila me Mahana, mnogo je volim, kada sam neraspoložen, tužan, ona mi pomogne da se bolje osećam.”

‚‚Pomogao sam joj da postavi rekord, u Teheranu, ja verujem da ona može da uradi sve što poželi”, naglašava njen menadžer Hažir Naderi.

Vežba povremeno, sada oseća da joj je telo slabije, ali je spremna na fizičke izazove. U Centru u Bosilegradu se oseća, kaže, kao u velikoj porodici.

‚‚Mahana je neverovatna osoba, bar meni, a i svima u kampu, ona je jedina osoba sa invaliditetom u kampu, a najbolje je raspoložena, uvek je najveselija, uvek ima ideje za neku zabavu, sa decom se igra, sa odraslima peva”, ističe Mirjana Jovanović, upravnica  Prihvatnog centra u Bosilegradu.

U Bosilegradu je trenutno četrdeset petoro migranata. Završava se rekonstrukcija dela zgrade, tu će moći da se smesti još osamdesetoro. Novo krilo prilagođeno je osobama sa invaliditetom.

 

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом