Šabac: "Pečat - kruna dokumenta"

U mesecu, kada je ukinuta obaveza upotrebe pečata za privredno poslovanje, u Biblioteci šabačkoj, otvorena je izložba u njihovu čast. "Pečat-kruna dokumenta" je postavka realizovana u saradnji sa Međuopštinskim istorijskim arhivom, koja obuhvata period od 18. do 20. veka.

Dušan Nemanjić, car Srba i Grka, koristio je zlatni ornament, posle Kosovske bitke, nastavljena je tradicija upotrebe pečata u vosku.

 

"Na najstarijem pečatu utisnuta je 1749. godina, i to je pečat slobodne varoši Rume. Za najznačajnije bih možda izdvojila pečate vladara, kneza Miloša Obrenovića, Jevrema Obrenovića i možda najinteresantniji ruskog imperatora i cara Nikolaja Pavloviča", kaže Gordana Filipović, viši arhivista.

Do formalnog priznanja srpske autonomije, državni i simboli aktuelnih vođa i institucija bili su skoro isti.

"Koliki je značaj pečata za proučavanje istorije Srbije govori i činjenica da je Vlada Republike Srbije 2006. godine od jedne nemačke firme na njihovoj aukciji otkupila pečat kneza Strojimira, iz 9. veka koji je dokaz o postojanju odnosno o razvoju srpske države vratila 3 veka unatrag", kaže Davor Stanojević, direktor Međuopštinskog istorijskog arhiva.

Na izložbi u Biblioteci šabačkoj prikazan je 91 pečat fotografisan sa dokumenata kao i originalna svedočanstva koja se čuvaju u Medjuopštinskom istorijskom arhivu u Šapcu.

"Nenamerna simbolika da je to baš u oktobru, u mesecu kada su pečati ukinuti, za pravne subjekte, ali svakako da mogu biti značajni za istraživanje istorije, kroz dokumenta možemo doći do brojnih činjenica o razvoju našeg naroda, dinastija", Jelena Podgorac Jovanović, direktorka Biblioteke šabačke.

Pored istorijske i pravne vrednosti pečata, na izložbi je istaknuto i njihovo likovno bogatstvo.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом