Etno-glamur na pirotski način

Šare čuvenog pirotskog ćilima mogu lepo izgledati i na odevnim predmetima pokazala je na trećoj modnoj reviji u Pirotu novinarka RTS-a Silvana Tošić. Ona je pre tri godine kreirala modnu liniju pod nazivom "Etno-glamur".

Sofra je jedna od najpoznatijih šara pirotskog ćilima. Ona je simbol okupljanja porodice i prijatelja ili okupljanja oko zajedničke ideje. A sinoć su se Piroćanci i njihovi gosti okupili kako bi videli treću modnu reviju Silvane Tošić, novinarke RTS-a, koja je ponovo pokazala da šare pirotskog ćilima mogu krasiti i tunike, košulje, haljine:

"Čitava ova priča je nekako postala, čini mi se, preozbiljna i to više nije hobi, sada su ljudi ovde u Pirotu počeli od mene da očekuju da svake godine vide nešto novo što se tiče primene pirotskih šara na odeći, na odevnim predmetima, na asesoaru. Ove godine, više sam radila na kvalitetu, malo sam istraživala kako to izgleda na različitim materijalima, ove godine sam malo radila džins i to jako dobro izgleda sa pirotskim šarama, uglavnom je to kornjača, džins, lan, ali sam radila i na nekim glamuroznim haljinama", kaže autorka Silvana Tošić.

Ni ovoga puta kreacije Silvane Tošić nisu nosili profesionalni manekeni. U ovoj ulozi našli su se najbolji učenici pirotskih škola i studenti, mnogi od njih, potomci pirotskih tkalja.

"Dizajnerka Silvana Tošić predstavlja sklop modernog i tradicionalnog, što je veoma retko, savršeno je, unikatni su i stvarno su najbolji, baš su lepi", smatra učenica i model Sanja Janković.

Ove godine, ističe autorka, većina kreacija je namenjena upravo mladima. A u ovakvoj primeni šara pirotskog ćilima stručnjaci vide najbolji način za njegovu promociju i očuvanje tradicije.

"S obzirom na toda je i ćilim ne samo etnološki i zanatski proizvod već je i deo primenjene umetnosti upravo zbog tih šara, zbog te simbolike, zbog kolorita, i to se zaista lepo primenjuje na odevnim predmetima", objašnjava istoričarka umetnosti Radmila Vlatković. 

Ova revija bila je poruka da šare pirotskog ćilima mogu da se sačuvaju i na drugačiji način. Ovo je i amanet Piroćancima da svoju ćilimarsku tradiciju moraju da prenesu budućim generacijama.

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом