Blugras muzičara iz Tenesija u Smederevu

Muzičari iz Tenesija, bračni par sa šestoro dece, koji su nastupali u smederevskom Centru za kulturu, u Srbiju su došli na poziv Darka Adameka. On već šest godina organizuje letnje kampove za mlade u Mrčajevcima koji uče da sviraju na ukuleleu.

Kada su pre šest godina došli u Srbiju, zaljubili su se u našu zemlju, hranu, gostiprimstvo i bliskost koju su doživeli radeći sa decom u kampu.

33506618
33506618 Pripremili: Biljana Jović, Aleksandar Todorović

"Prve godine smo došli sa 48 ukulela, nismo znali šta radimo, imali smo dvadeset dvoje u prvom kampu i prošlo je izvanredno", kaže Džastis Souel, "svi su naučili šest pesama koje smo im spremili."

I Najomi uživa jer su joj tu, kako je rekla, neki od bliskih prijatelja: "Zato se rado vraćam svake godine da gradim ta prijateljstva, učim jezik, volim i prirodu, a posebno hranu."

Na putovanju sa suprugom, Darko je bio na jednom njihovom nastupu u Americi i poželeo je da ih dovede u našu zemlju, gde bi predstavli svoju muziku i porodične vrednosti. Oni su taj predlog sa oduševljenjem prihvatili:

"Sledeće godine napravili smo dva kampa, jedan za decu, jedan za tinejdžere, i od tada je njihovo dolaženje bilo redovno, ali broj dana koji su provodili ovde se povećavao."

Njihov muzički pravac je blugras, a iako na bini imaju samo jedan mikrofon, svi dolaze do izražaja.

"Blugras je akustičan za razliku od kantri muzike koja ima električnu gitaru, bas i bunjeve", objašnjava Džejkob Souel. Kod blugrasa nema bubnjeva i svi instrumenti su akustični."

Majka i otac su im najveća podrška. Imaju njih šestoro, uče ih kod kuće, i svakog dana vežbaju 4 do 6 sati.

"Suprug i ja samo odabrali muziku za našu decu", kaže Sindi Souel, "obrazujemo ih kod kuće i shvatili smo da je muzika nešto čime mogu da se bave tokom citavog svog života, kod sporta postoji početak i kraj, ali ne i u muzici."

Danas ponosno pričaju o deci koja su rasla i rastu sa njihovim instrumentima, a kada god su u prilici putuju i nastupaju. Bili su u svim većim gradovima naše zemlje i ističu da jedva čekaju da se vrate naredne godine.

 

Broj komentara 1

Pošalji komentar
(ponedeljak, 23.jul.2018 11:04)
Aleksandar

Blagosloveno

Imao sam priliku da vidim više njihovih koncerta - to je nezaboravan doživljaj! Muzika intepretirana na najvišem nivou, glasovi takođe, oni kao porodica čudo za sebe, a svedočanstvo njihove vere u Boga je kruna svega! Silno i blagosloveno.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
ponedeljak, 31. mart 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom