Isti uslovi u državnim i privatnim domovima za stare?

U Srbiji postoji četrdeset državnih Domova za smeštaj i negu starih lica i više od 170 licenciranih privatnig domova za stare. Iako rade odgovoran posao nemaju iste uslove za rad. U privatni domovima ukazuju na da bi država i njima trebalo da pomogne, kako bi mogli da pruže što kvalitetniju uslugu korisnicima.

U privatnom „Nacionalnom domu" u Vladimirovcu četrdesetoro zaposlenih brine o više od osamdeset starih ljudi. Negovateljice se trude da se ovde svi osećaju kao kod kuće. Korisnici imaju potpunu medicinsku negu, kvalitetnu ishranu i što je najvažnije, u domu niko nije usamljen.

"Nemam nikakve primedbe da je nešto loše,čisti smo i siti i to mi je najvažnije", kaže Vukosava Gredelj, korisnica

"Da mi nije lepo ne bih bila ovde 5-6 godina, već bih otišla dalje", slaže se i Kosara Miletić.

U privatnim Domovima za stara lica ističu da nemaju ravnopravan tretman sa državnim domovima, a moraju imati približno iste cene da bi bili konkurentni.

"Centri za Socijalni rad upućuju korisnike isključivo u državne domove, po kom osnovu, ne znam. Verovatno je zadržano neko staro stanje, ali nismo ravnopravni zbog toga, a ne dobijamo nikakve subvencije i borimo se sopstvenim sredstvima i živimo od prihoda koji naplatimo", objašnjava Stoimir Matović, direktor Nacionalnog doma-Vladimirovac.

U Pančevu je pre dve godine otkriven i jedan nelegalan dom za stara lica i to kada je u požaru nekoliko korisnika nastradalo. U licenciranim domovima apeluju na veći inspekcijski nadzor, jer su im i ovakve ustanove nelgalna konkurencija.

"Postoji veliki broj nelegalnih ustanova i raznih agencija i neophodno je da inspekcija pojača svoj rad i da se novac koji se izdvaja za subvencije usmeri na finansiranje inspekcijskih službi koje će nas uputiti i na koji način da pružimo što bolji kvalitet korisnicima", kaže Stoimir Matović, direktor Nacionalnog doma Vladimirovac.

Od direktorke pančevačkog Gerontološkog centra u Pančevu Tanje Lukić saznali smo da su im smeštajni kapaciteti skoro popunjeni i da o 205 korisnika, od kojih je 50 budžetskih, brine oko sedamdeset zaposlenih.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
sreda, 02. april 2025.
16° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom