Motel u Vranju preuređen za stanovanje migranata

Pre skoro godinu dana otvoren je Prihvatni centar za migrante u Vranju. U adaptiran objekat motela smeštena su 203 migranta, uređen vrtić, medicinska ambulanta, renovirana kuhinja. Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice u Republici Srbiji uložio je oko 120 hiljada dolara u opremanje Centra.

Nekadašnji motel podseća na stambenu zgradu, sobe preuređene u stanove, za višečlane porodice. Svaka ima posebno kupatilo, terasu. U dvorištu su tereni za fizičke aktivnosti.

Ismail je iz Avganistana došao sa dvojicom sinova i ćerkom: "Šetamo i možemo ovde da se rekreiramo. Uslovi su dobri, imamo sve što nam je potrebno."

"Moja dva sina idu u školu", kaže  Feda Mohamad, "najmlađi ima šest godina. Oni su srećni što idu u školu i veoma su zadovoljni učiteljima, okruženjem."

Migranti u centru dobijaju pripremljene obroke, sada je renovirana kuhinja kako bi i sami mogli da spremaju hranu.

"Trudimo se da poboljšamo kapacitete u svakom pogledu, i trenutnim stanjem smo zadovoljni, a uvek ima mesta za poboljšanje", ističe Slobodan Savović, iz Komesarijata za izbeglice i migracije.

"Vranje je primer svih napora koje smo zajednički uložili i zajedničkog rada Vlade Srbije, UNHCR-a i nevladinih organizacija", rekao je Hans Fridrih Šoder, šef Predstavništva UNHCR-a u Srbiji. 

Brojni donatori pomogli su da se uredi prostor u kome migranti borave. Napravljeni su vrtić i ambulanta, obezbeđene gotovinske kartice za dodatne troškove.

"Oni tako imaju i interakciju sa ljudima, mogu da pričaju, da vežbaju jezik, nisu ovisni samo o humanitarnoj pomoći", ističe Dino Mujanović, iz Katoličke službe za pomoć.

Milenko Nikić, iz Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja, kaže da je najveća pohvala za sve saznanje da su ljudi u Centru opušteniji i da pokušavaju da se vrate u normalan život.

U Prihvatnom centru u Vranju smeštene su 43 porodice i 15 samaca, najviše iz Avganistana.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 24. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом