петак, 13.04.2018, 14:32 -> 18:24
Извор: РТС
Za potrošačku korpu više od polovine prihoda
Prosečna srpska porodica za hranu, bezalkoholna pića i režijske troškove mesečno izdvaja više od polovine ukupnih prihoda, tačnije 51,6 odsto. To kaže zvanična statistika, ali je utisak da se troši i znatno više.
Za garderobu, kulturu ili rekreaciju tek ako nešto pretekne, dok je letovanje na primer za mnoge godinama samo na listi želja.
Prosečno domaćinstvo u Srbiji na hranu troši 34,5 odsto prihoda, za stanovanje, energente i komunalne troškove izdvaja 17,1 , a za odeću i obuću na primer samo 5,3 odsto mesečnih prihoda. Jasno je dakle čega se ljudi prvo odriču, a takođe su svesni da u marketima ostavljaju veći deo od ukupno 63.600 dinara, koliko je u četvrtom kvartalu 2017. na raspolaganju imalo prosečno srpsko domaćinstvo. Ali statistika je jedno, svakodnevni život nešto sasvim drugo.
"Recimo, režije: struja, telefon, komunalije - to može da bude do stotinu evra mesečno, a za hranu puno više odlazi. Živimo na selu, tako da mnogo toga sami proizvodimmo, a ovo što mora znači nekih petnaestak hiljada bude za kupovinu", kažu anketirani Jagodinci.
Zanimljivo je takođe da su Beograđani za hranu i režiju izdvajali i do tri odsto manje novca u odnosu na Šumadince ili Zapadnu Srbiju. Razlike među regionima su primetne, i svaki je specifičan. Smederevo i okolina su voćarski kraj, pa su izdvajanja za voće manja nego u ostatku Srbije.
"Ko ima novca, on kupi kvalitetno, a ko nema, pretežno pazari kilogram do dva i to je to. Gleda se gde je najjeftinije, tu se pazari. Cene su skoro pet godina iste", kažu potrošači.
Ipak, zajedničko za sve regione je kupovina na akcijama, na odloženo ili kartice, sa obaveznim spiskom u rukama. Sve je manje neplaniranih, usputnih kupovina.
"Generalno, kupovna moć je nikad manja, ali opet tih 35 do 40 posto odlazi na osnovne životne namirnice, od plate", kaže Nikola Cvetković, poslovođa marketa.
Razlike između prihoda i potrošnje prosečnog srpskog domaćinstva gotovo da ne postoje i većina ima problem da pokrije sve mesečne troškove. To je zaključak istraživanja koje je nedavno sprovedeno na uzorku od šest hiljada četiri stotine domaćinstava.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар