Vršac: Siva ekonomija nije zaobišla ni turizam

Vršac je prošle godine posetilo dva puta više turista nego 2016, a u vreme velikih manifestacija poput Grožđebala teško je naći smeštaj u gradu. Siva ekonomija nije zaobišla ni ovaj sektor, jer nisu svi vlasnici privatnog smeštaja radi da plaćaju troškove kategorizacije i da naplaćuju boravišnu taksu.

Vršac poslednjih godina postaje sve popularnije odredište za vikend turizam, što potvrđuju i podaci da je lane kroz ovaj grad prošlo više od 200.000 turista, i da je 40.000 njih prenoćilo, što je dvaput više nego 2016. godine.

Dragana Zarija poslednjih godinu dana izdaje apartmane turistima jer smatra da se Vršac turistički razvija i da je to dobra prilika za dodatnu zaradu: 

"Vrlo često na lokalnim medijima govore da bi svako ko ima višak prostora trebalo da ga pretvori smeštaj za gsste, pa smo tako i mi rešili da naš prostor pretvorimo u apartmane koje možemo da izdajemo."

Vršac raspolaže sa samo 350 kreveta u hotelskom smeštaju. Pored toga sve je više turista koji smeštaj, zbog povoljnijih cena, češće traže u privatnom sektoru.

Tokom prošle godine zabeleženo je 40.000 noćenja, zahvaljujući čemu je lokalna samouprava, naplatom boravišne takse prihodovala četiri miliona dinara - dvostruko više nego 2016. godine. Ta suma bi, međutim, bila mnogo veća, da i u tom segmentu nema sive ekonomije.

"Imamo saznanja da mnogi naši sugrađani izdaju privatni smeštaj bez bilo kakve kategorizacije, pokrića, bilo kakvog rešenja tako da u taj deo ne možemo da zađemo", kaže Julkica Mitrašinović, direktorka TO Vršac. "Poteškoću nam još predstavlja nepostojanje turističkog inspektora koji bi uvidom na samom terenu ipak utvrdio ovo što mi sada možemo samo da konstatujemo." 

Razlog je, kažu u Turističkoj organizaciji, neosnovana strepnja Vrščana da su troškovi kategorizacije visoki, da je birokratija komplikovana i da dugo traje. Zapravo, svi troškovi  registracije domaćinstva za izdavanje privatnog smeštaja iznose 3.000 dinara a procedura dobijanja rešenja o kategorizaciji traje najduže sedam dana.


Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом