Crpne stanice štite zemljište u Mačvi od plavljenja

Vodostaj Save kod Šapca opada, ali je i dalje desetak centimetara iznad kote vanredne odbrane od poplava. Sa visokim nivoom reke, visok je nivo i podzemnih voda i kanalske mreže, zato sve crpne stanice rade punim kapacitetom, kako bi se zemljište duž nasipa zaštitilo od plavljenja.

S jedne strane nadošla Sava, a sa druge strane nasipa pun kanal i obradivo zemljište na nižem nivou od reke. Između crpna stanica koja neprekidno radi od 20. marta kada su proglašene vanredne mere.

"Da nije crpne stanice i ovog kanala to bi sve bilo pod vodom, imamo pritisak podzemnih voda", objašnjava Rade Đurđević, sa crpne stanice "Slana bara".

Svake sekunde u reku se izbaci 6 metara kubnih vode, tri motora gotovo se nisu gasila u stanici već 21 dan. Sa vanrednim merama i vanredni rad na čišćenju ispusta.

"Mulj svakodnevno dolazi u velikim količinama, trula trava, drveće, grane, stabla - održavamo svakodnevno da može stanica da radi, vadimo mulj, jer kad ne bismo bili ovde crpna stanica ne bi mogla da funcioniše uopšte, rešetka bi se zatvorila", kaže Dragan Marković iz Vodoprivrednog preduzeća "Sava" Šabac.

Dok su vikendice uz obalu pod vodom, oranice i plastenici s druge strane obaloutvrde na suvom. Zvuk motora sa stanice duž nasipa kažu njihova je sigurnost.

"Oni za dva dana uspeju da ocede zemlju", kaže Snežana Marković iz Mačvanskog Pričinovića, "ovde bi bilo vode dosta da oni ne rade, ne bi mogli da obrađujemo zemlju i sad je ispod površine na nekih 10 centimetara u gornjem delu kad oni rade. Da ne rade to bi bilo: čamac pa plivaj."

Prema rečima Dragana Topalovića, direktora Vodoprivrednog preduzeća "Sava" Šabac, u  dužini od 120 km odbrambene linije ima 8 crpnih stanica koje štite oko 120.000 hektara poljoprivredne površine, ima i naselja. Inače, ukupan kapacitet je 32 metra kubna u sekundi."

Sve dok je reka visoka, kanalske i podzemne vode prelivaće se u Savu, kad opadne u crpnim stanicama voda će obrnutim smerom , iz reke do kanala zbog navodnjavanja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом