Kreativne aktivnosti za migrante u Bosilegradu

Kroz Prihvatni centar u Bosilegradu, otvoren je pre nešto više od godinu dana, prošlo je više od 250 migranata. Slobodno vreme provode pomažući u kampu, meštanima i učestvujući na raznim radionicama i sportskim aktivnostima.

U Iranu je pisala knjige, jedna je bila deo školske lektire, u Prihvatnom centru u Bosilegradu je otkrila i da zna da slika. Tu je Mahbuba Taheri iz Irana dobila i pribor od donatora.

Mahbuba Taheri kaže: „Najviše volim da slikam ono što mi je u srcu, ono što osećam. Kada sam ljuta i tužna, takve su mi i slike, a kada sam srećna,to prenosim na moje slike."

Sreća, a najčešće tuga prate migrante na njihovom putu. U Srbiji su, kažu, pronašli mir i bezbednost.

Zolmej Vahidi, iz Avganistana navodi: "U svojoj zemlji nismo živeli bezbedno. Pretili su nam Talibani, zato smo otišli. Ovde nam je lepo, imamo radionice, svaki dan nam je ispunjen lepim stvarima."

"Srbija je mirna i lepa zemlja, nikada nismo imali probleme sa ljudima koji ovde žive. Pomažu nam i mi njima, a na radionicama radimo ono što smo naučile u svojoj zemlji," kaže Iman Barlani, iz Irana.

Neki su na radionicama šili, neki pravili nakit, ramove za slike, slikali, učili srpski jezik, a deca su pevala.

Mirjana Jovanović iz KIRS-a navodi: „Trudili smo se da ih što više uključimo u život sa lokalnom zajednicom. Već smo imali izložbu njihovih ručnih radova, priredbe dece. Prošle godine su deca farbala jaja za Uskrs."

Vladimir Zaharijev, predsednik opštine Bosilegrad, smatra: „Njihova muka ih je naterala da se prilagode sredini gde su, i ta toplina sa naše strane im je omogućila da se osete kao da su kući na tom njihovom proputovanju. Nadamo se da će neki od njih da ostanu ovde, a mi smo širom otvoreni da im pomognemo."

Opština Bosilegrad dobija priliku i za infrastrukturno uređenje objekata, uz pomoć donatora renoviraće i staru zgradu nekadašnjeg Doma zdravlja, tu će moći da se smesti još 150 migranata.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом