петак, 06.04.2018, 11:26 -> 15:48
Извор: РТС
Veći izvoz i niža cena hrane prilika da se obnovi tov junadi
Juneće meso je jedan od poljoprivrednih proizvoda za koji stalno imamo kupce. Uz stara tržišta u okruženju i zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza, pre mesec dana počeo je i izvoz za Tursku. Kvota za tu državu je 5.000 tona mesa godišnje, zbog čega je povećana i tražnja za tovnom junadi u Banatu.
Nenad Barjaktarov utovi godišnje šest junadi. U proizvodnji isključivo koristi svoju telad, jer da kupuje ne bi na kraju proizvodnog ciklusa imao zaradu po 2,2 evra za kilogram žive mere.
"Znam da je 400-500 evra tele. Ne znam kolika treba da bude cena da bude ta 3 evra, preko 3 evra da bi se to isplatilo. Ovako opet, moji su teoci nisam ih kupio, pa koliko god da dobijem to je to", kaže Barjaktarov.
Čim počne izvoz, veća je i tražnja junadi. Nakupaca ima, nude odmah novac, a u čitavom procesu, proizvođači vide svoju šansu samo ako se udruže.
"Na tržištu smo interesantni samo kao veća ponuda junadi ili teladi za tov", smatra Dalibor Paskulov, iz Udruženja poljoprivrednika Botoš. "Udruživanjem bismo mogli da napravimo i mini berzu ponude teladi za tov ili utovljene junadi."
Poljoprivredni analitičari izračunali su trenutnu ponudu junadi na tržištu.
"Trenutno imamo oko 32.000 kvalitetnih grla za izvoz", kaže Čedomir Keco, poljoprivredni analitičar. "Ali država mora da kaže da je ona obezbedila izvoz, da ne može biti otkupna cena prepuštena klanici koja vrši uslužno klanje i izvoz, praktično država ako ne bude prisutna u ovom poslu, može pomoći da izvoznik dobro zaradi."
U 2016. godini imali smo oko 340.000 obeleženih goveda. Godinu dana kasnije bilo ih je za oko 60.000 manje. Veći izvoz i trenutno niža cena kukuruza i korišćenje pašnjaka, kažu stručnjaci, prilika su da se obnovi tov junadi. Na primer, milion tona kukuruza dovoljno je za tov 400.000 goveda u naredne dve godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар