Zdravstvene medijatorke povezuju Rome sa lekarima

U 60 opština u Srbiji radi 85 romskih zdravstvenih medijatorki. Njihov zadatak je da povežu romsku zajednicu sa zdravstvenom službom, da edukuju ljude, vode evidenciju o njihovom zdravstvenom stanju.

U 60 opština u Srbiji radi 85 romskih zdravstvenih medijatorki. One povezuju romsku zajednicu sa zdravstvenom službom, obučavaju ljude, vode evidenciju o njihovom zdravstvenom stanju.

Sve medijatorke su žene, sve govore romski jezik, a angažuje ih i plaća Ministarstvo zdravlja.

Snežana Ristić, iz romskog naselja u Jagodini već sedam godina radi kao zdravstvena medijatorka.

Ona ima potpunu sliku i preciznu evidenciju o svim romskim porodicama u okolini, ušla je u svaku kuću, poznaje svako dete i ponosno ističe da je mnogima spasila život, jer ih je naterala da odu lekaru ili da vakcinišu decu.

Snežana Ristić, romska zdravstvena medijatorka, kaže:

„Deca su vakcinisana sva u kompletu, trudnice redovno idu kod lekara, uspela sam da čak i starije gospođe imaju izabranog ginekologa i da povremeno obiđu ginekologa i što je najvažnije preventivne preglede rade."

Posle početnih otpora i Romi u naselju shvatili su koliko im zapravo Snežana pomaže.

Duško Petrović, stanovnik romskog naselja, navodi: „Sve što je bilo u njenoj moći ona nam je pomogla i za lične karte i za Đorđa za dokument za tuđu negu i za sve nam je pomogla"

Pošto su dosadašnja iskustva izuzetna Ministarstvo zdravlja rešilo je da poveća broj zdravstvenih medijatorki na terenu.

U toku je obuka još 26 mladih Romkinja za isto toliko opština u Srbiji.

Do sada je kroz rad medijatorki evidentirano blizu 90 hiljada punoletnih Roma i 52 hiljade mališana.

Dragan Đorđević, koordinator programa romskih medijatorki, kaže:

„Kao što imaju svoja prava oni imaju i obavezu, oni su obavezni da moraju da budu u zdravstvenom sistemu i da moraju da se leče.Tu smo mi da im pomognemo i da im približimo zdravstveni sistem, jer mi smo jedna veza koja se dešava izmedju naselja i zdravstvenog sistema."

Statistike kažu da je životni vek romske populacije u proseku 10 do 15 godina kraći u odnosu na ostatak stanovništva.

Kritična su takozvana karton naselja, gde je higijena na najnižem nivou, a rizik od oboljevanja izuzetno visok.

Sva naselja i sve porodice obiće će medijatorke, da za početak imaju lična dokumenta i zdravstvene knižice, a zatim i svog izabranog lekara, ginekologa ili pedijatra.

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом