Šta je pasoš kompetencija

Pasoš kompetencija, je instrument, koji treba da doprinese povećanju zapošljivosti osetljivih kategorija stanovništva u Srbiji. U fokusu su ranjive ciljne grupe: Romi, osobe sa invaliditetom, mladi bez roditeljskog staranja, ali i drugi socijalno ugroženi gradjani,koji kroz ovaj projekat, mogu lakše da dodju do posla.

 

Trećina, od oko 20.000 nezaposlenh na tržištu  rada u Kraugjevcu, je bez kvalfikacije. Iako nemaju formalno obrazovanje, poseduju određena znanja i veštine, koje su stekli neformalnim obrazovanem. To unose u pasoš kopentencija, dokument, koji im otvara  put do posla.


"Da oni prepoznau svoje jake strane i da i na bolji način ih predstave poslodavcu. Ujedno, prepoznavanje tih komptecija, može ih uputiti putem prealifikacija, sticanja novih znanja", kaže Jovana Krajnović iz Udruženjea "Uradimo zajedno "iz Kragujevca. 
Korisnici projekta, kroz razgovor sa savetnicima, kojih u Sbiji, sada ima 17, dobijaju pomoć i  podršku, da svoje potencijale iskoriste na najbolji način.
"Ne možemo da garntujemo, da će neko od odosoba koje su savetovane i prođu kroz savetovanje za pasoš kompetencija stoposto dobiti posao, ali definitivno, da će otkriti neka nova znanja, veštine, stavove o sebi", objašnjava Ivana Rakić, savetnica za pasoš kompetencija. 
"Kao primer dobr prakse, istakla bih saadnju sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, gde  u okviru javnih radova, veliki broj romske populacije , već i osoba sa invaliditetom, izbeglih i svih drugih ugroženih grupa su pronašli svoje rano mesto", ističe Lela Petrović, načelnik odeljenja za socijalnu zaštitu SG Kragujevca.

Projekat sprovodi Nemačka  organizacija za međunarodnu saradnju. U Srbiju stiže posle dobrih rezultata, postignutih u Bosni i Hercegovini,u kjoj se primenjuje već 5 godina.

"Posle primene pasoša kompetencije u Bosni i Hercegovini, trećina ispitanika je bilo motivisano i pozvano za razgovor za posao, a čak 11 osto njih se obučilo da započne neki sopstveni biznis", objašnjava Zorica Bilić iz Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju. 
Pasoš kompetecija, treba da posluži kao model  koji u  jugoistočnoj Evropi, treba da pomogne zapošljavanju osetljivih ciljnih grupa. Među najugroženijim i najteže zapošljivim licima, kod nas se izdvajaju pripadnici romske populacije i povratnici po sporazumu o readmisiji. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
15° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса