петак, 23.03.2018, 15:50 -> 15:53
Извор: РТС
Brajići: Mesto susreta Tita i Draže
Krajem oktobra 1941. godine Josip Broz Tito i Dragoljub Mihailović, iza zatvorenih vrata tadašnje kafane u selu Brajići, nedaleko od Ravne Gore, sklopili su sporazum o zajedničkoj borbi protiv okupatora.
Sada, u najstarijoj kući u tom selu nalazi se sto za kojim su razgovarali, a o istorijskom događaju prepričavaju samo najstariji.
Sem kamene ploče i okruglog, pohabanog stola među praznim zidovima nekadašnje kafane, ništa više ne podseća na istorijski susret Tita i Draže.
"Otac mi je pričao da je Tito sedeo ovde, a Draža ovamo, na drugoj strani, i ovaj oni su tu pregovarali. Stolice su bile dve. Jedan na jedno,j drugi na drugoj je sedeo", govori Svetozar Bajić iz Brajića.
Nekih detalja u vezi sa Brozovim i Mihailovićevim susretom sećaju se samo najstariji.
"Pamtim tu konjicu, pamtim petokrake i tu kapu ''Titovku''. Ta pratnja Titova je nosila neko oružje kratko, preko grudi i to pamtim, a kod pokojnog oca su bili Dražini savetnici, doglavnici", kaže Radomir Petrović.
Danas je istorijska kafana zatvorena, a iz spomen-sobe ništa nije sačuvano. Iako je i ona, gostinjska, u kojoj su Tito i Draža sedeli prazna, najstarija kuća u tom kraju i dalje svedoči o prošlim vremenima i događajima.
"Sama činjenica da je pored kafane bila napravljena i kamena štala, tu su znači mogli da se ostavljaju i konji i volovi putnika koji dolaze, jer je tuda prolazio put Čačak- Valjevo, to je još stari turski put koji danas danji postoji", objašnjava Milan Brajović, kustos muzeja u Takovu.
U susednoj kući, bila je žandarmerijska stanica. U kući preko puta, Čičin štab koji je radio- stanicom uspostavljao vezu London- Brajići. Zato u selu pod Ravnom Gorom veruju da ih treba sačuvati.
"Za muzej, ako 'oće neko da da drži u redu. Mogla bi da bude kavana i da to bude turističko mesto da se to malo okrene ovome selu ovde", kaže Svetozar Bajić iz Brajića.
Nekada se u Brajićima dimilo više od 50 odžaka. U tom suvoborskom selu sada se žitelji na prste mogu izbrojati. Ali, priče iz ratnih godina još su žive.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар