Animirana rekonstrukcija Bukovičke banje

Bukovička banja krajem 19. i početkom 20. veka u 3D prikazu, delo je istoričara aranđelovačkog Narodnog muzeja i mladih animatora. I to je tek prva faza projekta Odeljenja za istoriju koje planira da uradi animiranu rekonstrukciju čitavog grada.

Film o Bukovičkoj banji nastao je na osnovu 300 fotografija i razglednica iz istorijske zbirke Muzeja. Na 3D animaciji radilo se nešto više od godinu dana, film traje sedam minuta i može se pogledati na sajtu aranđelovačkog Narodnog muzeja. U filmu je autentično prikazan Bukovički park s kraja prošlog veka.

"Ovaj period smo izabrali jer je to jedan od perioda prosperiteta naše banje", objašnjava Zorica Petrović, istoričarka, viši kustos u Muzeju. "Namera nam je da projekat produžimo još,da obradimo grad u tom vremenu."

U prvoj fazi prikazan je park u periodu 70-ih i 80-ih godina 19. veka, kada je bukovičko lečilište bilo u rangu najboljih evropskih banja. U nastavku projekta 3D animacije Aranđelovca, u planu je rekonstrukcija Starog grada i gradskih kafana.

"Ovo je nov način kako muzejski materijal koristiti u prezentaciji našeg kulturnog nasleđa, što smatramo veoma važnim i da približimo posetiocima kojih je svake godine sve više u Bukovičkoj banji kako je nekada izgledao Aranđelovac", kaže Darko Pavlović, direktor Narodnog muzeja u Aranđelovcu.

Do kraja projekta, kako je planirano na osnovu materijala kojim raspolaže Narodni muzej u Aranđelovcu, biće urađeni i 3D filmovi o gradu s početka 20. veka i u periodu između dva rata kada je izgrađen veliki broj objekata.

 



Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом