"Knjiga solidarnosti" Radio Beograda u Gložanu

Akcijom Radio Beograda „Knjiga solidarnosti", svake godine se podeli više od 15 hiljada knjiga u mestima gde se govori, čita i piše na srpskom jeziku.

Programaskakcija traje od 1972. godine, a ove 2018. obradovana su deca u osnovnoj školi Sveti Sava u selu Gložanu u opštini Vlasotince.

Na dan škole najlepši dar. Učenici osnovne škole Sveti Sava iz Gložana u opštini Vlasotince zahvaljujući radio Beogradu i akciji Knjiga solidarnosti u svojoj školskoj biblioteci imaće još hiljadu novih naslova. Sa velikom znatiželjom otvarali su pakete da vide i odaberu knjigu. Biblioteka im je kaži najdraži kutak u školi.

„Preko knjiga učimo i saznajemo mnogo više i mislim da će nam ove knjige mnogo značiti. Volim da čitam baš mi je drago da su knjige došle u našu školu", kažu mališani.
Pre ove donacija školska biblioteka u osnovnoj školi u Gložanu imala je 5 hiljada knjiga a zahvaljujući Radio Beogradu bogatiji će biti knjižni fond i vlasotinačke biblioteke koja se polako i sigurno oporavlja od požara od pre deset godina.

„Ostati ravnodušan prema knjizi znači lakomisleno osiromašiti svoj život. Mi smo ga danas stvarno obogatili", kaže Marija Pavlović, direktorka Osnovne škole „Sveti Sava" iz Gložana.

„Kada su prvi put nama došli u pohode to je bilo u vreme kada je naša biblioteka nesretnim slučajem izgorela i oni su nam dali podršku da istrajemo u naporu da je obnovimo"; kaže Srba Takić, direktor biblioteke „Desanka Maksimović" iz Vlasotinca.

Od osnivanja 6. oktobra 1972. godine, ova jedinstvena. Programska akcija Radio Beograda krenula je u svoju neponovljivu humanu, kulturnu i prosvetiteljsku misiju stižući svuda gde se govori čita i piše na srpskom jeziku. Svake godine se podeli oko 15 hiljada knjiga.

„Knjiga solidarnosti uglavnom uspeva da stigne u ona mesta koja vole knjigu deca čitaju knjige poštuju knjiga solidarnosti je uvek tamo gde je to potrebno", kaže Mihajlo Šćepanović, urednik akcije „Knjiga solidarnosti".
Osnovna škola u Gložanu ima 262 učenika. Deca u ovoj seoskoj sredini vole da čitaju, jer znaju da bez čitanja nema obrazovanja i napredovanja. Što bi rekao velikim pesnik Tin Ujević: „Knjiga nije hrana, ali je poslastica".

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом