Uklanjanje radioaktivnih gromobrana u Kikindi

Od ukupno 116 radioaktivnih gromobrana, u Kikindi ih je 40 ostalo na objektima. Poslednje uklanjanje radioaktivnog gromobrana bilo je prošle godine sa osnovne škole u Nakovu.

U kikindskoj lokalnoj samoupravi kažu da je za zamenu starih, opasnih gromobrana nadležna republička Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja, izvode ih tri specijalizovana preduzeća, a nadležnosti opština i gradova je samo pružanje podataka i logistike nadležnim institucijama.

"Inspektori zaštite životne sredine na lokalu pomažu inspektorima za zaštitu od jonizujućih zračenja u mapiranju lokacija. Po poslenjim podacima na teritoriji naše opštine bilo je četrdeset radioaktivnih gromobrana", kaže Miroslava Krnić iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine u Kikindi.

U Pančevu je slična situacija kao u Kikindi ili Bečeju. U ova tri grada najveći je problem pristup objektima na kojima su gromobrani sa radioaktivnim punjenjem.

"Ne postoje radioaktivni gromobrani na stambenim objektima i građani nisu ugroženi. Ono što je verovatno ostalo kao problem, ne samo kod nas nego u čitavoj Srbiji, to su objekti industrijskih pogona ili farmi, od kojih su neki u stečaju", objašnjava Zdenka Miljković iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine Pančevo.

Prema podacima nadležnih službi, u poslednje dve godine u Srbiji je na bezbedan način uklonjeno više od dve stotine radioaktivnih gromobrana.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом