Igrice za decu sa autizmom

Ariljac Milan Popović autor je sajta "Razvojne igrice - učimo reči", namenjenog deci sa smetnjama u razvoju. Za protekle tri godine sajt je posetilo više od 70 hiljada ljudi iz celog sveta.

Prve igrice, Milan, inženjer elektrotehnike, napravio je zbog svog sina koji ima probleme sa razvojem govora.

Igrice su namenje deci koja imaju govorno-jezičke probleme, a među njima najviše deci sa autizmom, koja imaju problem sa slušnom percepcijom, pa je njima najlakše da primaju informacije vizuelno, objašnjava Milan Popović i dodaje:

„Moje dete na primer, uspevalo je da negde u periodu kada je imao 3-4 godine po 30 novih reči za dan da nauči pomoću ovog materijala."

I kada je video kako on lako usvaja nove pojmove, podelio je igrice na društvenim mrežama kako bi ih koristili i drugi roditelji u radu sa svojom decom.

Broj poseta rastao je iz dana u dan i uz pomoć požeške Građanske alijanse za socijalnu inkluziju i podršku norveške ambasade Milan je postavio 40 igrica na sajt, na kojem za protekle tri godine nije bilo poseta samo sa Grenlanda i zemalja centralne Afrike.

„Na tome je obrađeno znači osnovne stvari, od učenja delova lica, delova tela, učenja naziva hrane, raznih prehrambenih proizvoda, naziva odeće, nameštaja, elemenata unutar objekta, onda obrađene su stvari u dvorištu, šta se nalazi u dvorištu, obrađena su slova, brojevi, navodi Milan.

Pozitivni komentari i sugestije korisnika su mu inspiracija za nove igrice, koje su od velike pomoći u radu i defektolozima.

Defektolog Nada Marić kaže da igrica obiluje slikovnim materijalom koji je iz neposrednog okruženja učenika, tako da sve ono što oni nauče mogu konkretno da primene u svakodnevnim životnim aktivnostima.

„Ono zbog čega je zanimljiva mojim učenicima, zbog čega im privlači pažnju, a samim tim i olakšava proces učenja jeste ta kombinacija slike i zvuka," kaže Nada Marić.

Gradeći svoj odnos sa sinom, Milan trenutno razmišlja o izradi android aplikacije za decu sa autizmom koja ne mogu da se verbalo izraze, da kažu svoje potrebe putem komunikatora, koji će govoriti umesto njih, konstanto unapređujući postojeće razvojne igre.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
15° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса