Međunarodna izložba "Stanovanje" u Nišu

Kakvi stanovi i kuće se grade kod nas, a kakve su tendencije u arhitekturi u svetu - može da se vidi na drugoj međunarodnoj izložbi Stanovanje koju organizuje Građevinsko- arhitektonski fakultet u Nišu.

Stručnjaci kažu da se u praksi sve više poštuje struka i da ideje naših autora ne zaostaju za svetom.

Minimalizam koji dominira u svetu i kod nas prihvatljiv je i za kuće i za kolektivno stanovanje. Stručnjaci kažu da vidljive razlike u idejama nema.

"Moram samo da konstatutjem, nije kurtuazno, da se te razlike kojih je neminovno bilo, sve manje osećaju", kaže akademik Branislav Mitrović, Arhitektonski fakultet Beograd.

Među 96 radova iz celog sveta našli su se i brojni već realizovani projekti domaćih autora.

Jedna od zgrada niških projektanata prikazana na izložbi sagrađena je prošle godine, a arhitekte kažu da se poslednjih godina mišljenje struke sve više poštuje.

"Ljudi vrlo pogrešno rade tako što izmu baš sve na svoju ruku, vrlo često, menja se ali ne tako dobro i ne tako brzo, jer ne shvataju da kroz ruku arhitekte, kroz njegovo stvaralaštvo mogu da se ostvare", kaže prof. dr Aleksandar Keković, organizator izložbe.

Iako je u današnje vreme gotovo sve, pa i tenedencije u arhitekturi, dostupno na internetu, ovakva izložba mnogo znači naročito studentima.

"Izloženost silnim informacijama i različitim primerima nekako nas je olenjila, pa ih ne pratimo dovoljno, čini mi se da je ovo dobar informator šta se događa sev u svetu", kaže Milan Brzaković, student doktorskih studija.

"Mogu da primetim da je ovo godine u dosta većem obimu, i nadam se da će se tradicija nastaviti, jer nama studentima to znači", kaže Nikoleta Stevanović, student 4. godine GAF-a.

Međunarodna izložba Stanovanje, inače bijenalnog karaktera, otvorena je do 29. novembra u Paviljonu u niškoj tvrđavi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом