U Srbiji i dalje pet puta manje donora organa

Srbija je i dalje na začelju po broju potpisanih donorskih kartica. Zato je neophodno organizovati što više javnih skupova o značaju transplatacije organa. Jedna takva tribina održana je u Starčevu kod Pančeva.

Na inicijativu Udruženja građana i meštana Starčeva u Domu kulture organizovano je predavanje o značaju transplatacije organa, jer u našoj zemlji i dalje imamo pet puta manje donora nego države u euro-transplantu.

Jedan od predavača bio je i doktor Dušan Šćepanović koji je pre 11 godina dobio srce od jedne porodice iz Nemačke kojoj je sin preminuo.

"Vidite kako je to rešio Jovan Pavle Drugi 2000. na Svetskom kongresu transplatacionih hirurga u Rimu, kad je rekao 'Ostavite vaše organe na zemlji, ne u zemlji, ni na nebu. Tamo vam neće trebati'. Duša ide na nebo, a ne organi, a centar duše je mozak, nije srce i ja sam vam najbolji primer za to, jer živim 11 godina posle transplatacije", rekao je doktor Šćepanović.

U Srbiji za sad imamo samo 150.000 potpisanih donorskih kartica, a trebalo bi dva miliona. Godišnje je neophodno obaviti oko 70 transpaltacija srca, a obavi se samo četiri do pet.

"Imam sina koji je ostao bez bubrega i to nas je nateralo da se dobro zamislimo, jer mnogima je potrebna takva pomoć i zato smo odlučili svi u porodici da potpišemo donorske kartice i smatram da to treba i drugi da urade", kaže Vesna Savić iz Starčeva.

"Po meni to je velika stvar, kad ja nekom nešto poklonim, a njemu to puno znači, a u ovom slučaju to je život. To je nemerljiva stvar koja može da se uradi", smatra Aleksandar Dimitrić iz Starčeva.

Starčevci su se odazvali ovom humanom pozivu i mnogi od njih su potpisali donorske kartice uz nadu da će i drugi ljudi slediti njihov primer, jer na taj način nekome će produžiti život.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом