Više od trideset hiljada novih stabala na Rtnju

Na planini Rtanj počelo je pošumljavanje prostora koji je 2014. godine uništio mraz. Trenutno se sadi 17 hiljada smrča, a uskoro će biti zasađeno još 15 hiljada sadnica bukve i javora. Javno preduzeće Srbijašume, u saradnji sa Ministarstvom pravde i Upravom za izvršenje krivičnih sankcija, obnoviće 50 hiljada hektara šuma u Srbiji.

Ove jeseni u šumama na Rtnju ima dosta pečuraka. Nenad Stanikić, ovdašnji šumar i lovočuvar hvali se bukovačom koja će završiti večeras kod njega na trpezi. Na Rtnju rastu smrča, bukva, hrast i cer, a od životinja, kako svedoči Stanikić, najviše je divljih svinja i srndaća.

Podno samog vrha planine zatičemo čuvenog Popa, koji već 35 godina živi ovde, bere lekovito bilje i pravi čajeve.

"Na Rtnju postoji osamsto hektara samoniklog lekovitog bilja", objašnjava Milorad Grgurov Pop. "Vojvodina, pa i cela Srbija i dijaspora, dolaze po lekovito bilje na Rtanj."

Rtanj pripada karpatskim planinama. Najviši vrh je Šiljak koji, zbog pravilnog oblika piramide, predstavlja prirodni fenomen kraškog reljefa.

Zbog energije koju privlači i zrači, postoje priče o mističnim dešavanjima i pojavama na njoj. Ljudi iz ovog kraja pokušavaju da ukažu na njene blagodeti i time privuku turiste.

Posledice jakog mraza koji je pre tri godine naneo veliku štetu srpskim šumama i izazvao ekološku katastorfu i ovde su još uvek vidljive. Akcija pošumljavanja radi se u okviru projekta koji nosi naziv "Jedno drvo za jednog ratnika".

"Osnovna zamisao ovog projekta je da on simbolično traje koliko je trajao Veliki rat i da se za svakog poginulog i stradalog vojnika, oficira, podoficira i civila, zasadi po jedna šumska sadnica", ističe Zvonimir Baković iz JP Srbijašume.

Na padinama Rtnja sadi se 17 hiljada mladica smrče, a ove jeseni biće zasađeno i 15 hiljada mladica bukve i javora.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом