Podrška ženama u preduzetništvu

Među preduzetnicima, u Srbiji samo je 30 odsto žena, na jugu zemlje još manje. One najčešće imaju poteškoća da obezbede sredstva, pa se opredeljuju za usluge ili proizvodnju koja ne zahteva velika početna ulaganja.

Dušica Tričković iz Niša za svega desetak godina od početnika je, samo upornošću i sopstvenim radom, postala uspešan preduzetnik koji iz godine u godinu nadograđuje svoj biznis. Za novu, veću radionicu odavno je obezbedila plac i građevinski materijal, ali je prinuđena da odloži početak gradnje.

"Već dve godine se susrećem sa administrativnim problemima oko gradjevinske dozvole i oko hipoteke, jer nemam šta da stavim pod hipoteku kao žena preduzetnik. A imam i administrativnih problema oko dokumenata za dobijanje građevinske dozvole", kaže Dušica Tričković, preduzetnica.

Slični problemi prate većinu žena koje se odluče za sopstveni biznis, pokazuju podaci organizacije koja se bavi osnaživanjem ženskog preduzetništva u Srbiji.

"Žene najčešće nemaju nekretnine na svoje ime, pa samim tim nisu pogodne za uzimanje kredita I ne mogu da prošire svoju proizvodnju i posao. I tu staje priča", kaže Sanja Alvirović, Edukom 021.

Ne retko zbog toga ne uspevaju da održe biznis, i firme im propadaju.

"Prosek je, na žalost, svaka treća ili svaka druga firma. Kod žena, procenat je veći od 60", kaže Maja Đorđević, Regionalna privredna komora Niš.

Kreativnost, ideje i veštine u poslu ženama uglavnom ne nedostaju. Ono što je potrebno najčešće je podrška u vođenju posla. Potvrđuje to i Snežana, koja egzistenciju obezbeđuje izradom torbi, a nevladina organizacija pomogla joj je u startu u opremi.

"Kasnije - saveti, stručna pomoć, promocije, marketing, sve od njihove strane sam dobila. I dan-danas, posle dve godine, mogu da računam na njih, i to mi mnogo znači", kaže Snežana Gregović - preduzetnica.

Iako i dalje u privatni biznis žene ulaze najčešće iz nužde, kada u zrelim godinama ostanu bez posla, pomaka, iako ne velikih, ipak ima, kada posao pokreću mlađe žene, iz želje da budu uspešne preduzetnice. Tada je i procenat opstanka biznisa znatno veći.

rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588



Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом