Kragujevčani odaju počast "srpskoj majci iz Škotske"

U Kragujevcu je, povodom obeležavanja stogodišnjice smrti lekarke Elsi Inglis koja je vodila misiju škotskih bolničarki u Srbiji, u skupštini Grada priređen je prijem za njene potomke.

Pripremajući se da s prvom bolnicom krene na put u Srbiju 1914. godine, Elsi Inglis je pozvala britanske građane, koji saosećaju sa žrtvama u Srbiji, da pomoć pošalju što brže i tako oduže dug koji, kako je napisala u pismu, saveznici imaju prema hrabrim Srbima.

Prva Bolnica žena Škotske na Božić 1915. godine smeštena je u osnovnoj školi u centru Kragujevca. Poljske bolnice radile su i u Mladenovcu, Lazarevcu, Valjevu. Lečila je i negovala srpske ranjenike i obolele od tifusa, na Krfu i Solunskom frontu.

U vojnim bolnicima širom zemlje radilo je na stotine humanih lekarki i bolničarki iz Škotske, Kanade, Amerike i drugih zemalja.

Lečila je i negovala srpske ranjenike i obolele od tifusa, na Krfu i Solunskom frontu. Vojnici su je zvali "srpska majka iz Škotske".

Elsi Inglis, umrla je u Solunu, 1917. godine u 53. godini života, na rukama srpskih vojnika.

Kako  je zabeleženo, na samrti je zamolila svoju vladu da za Srbe obezbedi sanitetska vozila i pomoć za nesmetani rad vojnih bolnica.

Vinston Čerčil je rekao je da će njeno ime zračiti večnim sjajem u istoriji. Vrhovna komanda srpske vojske i vlada posmrtno su je odlikovali Ordenom belog orla, najvećim odlikovanjem Srbije.

Zahvalnost za sva dobročinstva i humanost, u Mladenovcu je 1915. podignuta česma, u spomen na bolnice žena Škotske u Srbiji i njenog osnivača doktorke Elsi Inglis.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 11. април 2025.
2° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом