Ratni protivnici sa Mačkovog kamena u zajedničkoj kripti

Crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Krupnju jedan je od simbola besmislenosti ratovanja i mesto u čijoj su kripti pohranjene kosti srpskih i austrougarskih vojnika. Crkva je i jedno od tri zdanja koja su preživela bombardovanje 1941. godine kada je Krupanj gotovo sravnjen sa zemljom.

Nakon bombardovanja Krupnja septembra 1941. godine, u varošici gotovo sravnjenom sa zemljom opstala su samo tri zdanja. Apoteka i bolnica, jer su bile pod zaštitom Austrijanaca, i pravoslavna crkva na koju je  ispaljena bomba koja prilikom udara oltar nije eksplodirala.

"Pošto su ovde rudari znali sa eksplozivom odvrnuli su onaj upaljač koji je bio virio u kosturnici i povadili su eksploziv iz te bombe. Posle nekoliko dana bilo je streljanje ovde u crkvi kaznena ekspedicija je prošla neko je rekao da ima bomba u crkvi, oni su došli stavili malo eksploziva i aktivirali i oštetili najveći deo kosturnice", kaže Miodrag Vasiljević, sveštenik.

Crkva Vaznesenja Gospodnjeg izgrađena je 1932. po nalogu kralja Aleksandra Karađorđevića kao spomen crkva stradalim vojnicima u bici na Mačkovom kamenu. Od 15 hiljada vojnika koliko ih je izbačeno iz stroja, na betonskim pločama u crkvi od zaborava je sačuvano nešto više od 600 junaka.

"Ako je izbačeno iz stroja 15 hiljada to je mali deo upisan, inače je pisano je kao što se pre rata pisalo po azbučnom redu imena, najviše ljudi je izginulo Moravska divizija, znači tamo Smederevo i oko Morave", kaže Miodrag Vasiljević, sveštenik.

U zapisima sačuvanim iz tog vremena ostalo je zabeleženo da je neprijatelj u svom izveštaju objavio da je bitka na Mačkovom kamenu najkrvavija bitka u celom srpskom pohodu. Bila je to i oficirska bitka u kojoj je junački stradao najveći broj oficira. Jedan od simbola tog stradanja je i crkveni luster.

"Znači luster u samom hramu koji je rađen od onoga što je pronađeno na Mačkovom kamenu, to su od granata čaure, zatim sami meci i sablje i tako je urađen taj polijelej", kaže Aleksandar Đurđev, sveštenik.

I dok se neki ratovi vode zbog vere, a neki zbog teritorije, svedočanstvo da u ratu pobednika nema, i da se ne kraju broje samo ljudski životi nalazi se u crkvenoj kripti gde zajedno počiva više od 90 lobanja srpskih i austrougarskih vojnika.

rts.loznica@rts.rs
+381 15 891 669 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом